Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
24 sierpnia 2023

Dom parterowy - wygoda i funkcjonalność w jednym miejscu

Dom parterowy - wygoda i funkcjonalność w jednym miejscu

Każdy z nas marzy o odpoczynku w swoim wymarzonym domu. Idealnym rozwiązaniem, nie tylko dla osób starszych, z dziećmi czy młodych par, jest dom parterowy. Przedstawimy najważniejsze cechy, jakie powinien mieć idealny projekt domu parterowego, aby zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

 

Na skróty:

 

 

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dom parterowy?

Przed podjęciem decyzji o budowie domu parterowego musisz wziąć pod uwagę m.in.:

 • czy wielkość działki jest odpowiednia,
 • czy metraż będzie odpowiedni dla całej rodziny,
 • czy koszty ogrzewania i eksploatacji są dla Ciebie akceptowalne,
 • oraz najważniejsze, czy rozkład pomieszczeń będzie funkcjonalny i dostosowany do każdego mieszkańca domu.

 

Jak wyżej wspomnieliśmy, układ pomieszczeń jest najważniejszym, a zarazem najtrudniejszym etapem w realizacji domu parterowego. Do wyboru jest jednak wiele planów, które warto przejrzeć i wybrać projekt domu parterowego odpowiedni dla siebie.

Warto zwrócić także szczególną uwagę na technologie zastosowane podczas budowy. Domy parterowe są trudniejsze do ekonomicznego ogrzania.

 

 

Projekt domu parterowego

Poznanie zasad idealnego oraz nowoczesnego projektu domu parterowego to klucz do sukcesu, jeśli chcemy osiągnąć maksymalną funkcjonalność budynku. Czym powinien charakteryzować się taki projekt poza wcześniej wspomnianymi elementami?

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dom parterowy?

Nie tylko wielkość działki czy metraż jest kluczowy, ale i samo rozmieszczenie pomieszczeń oraz ogólny wygląd budowli. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby dom parterowy stał się miejscem z Twoich marzeń.

 

Zadbaj o odpowiednie wymiary działki

Zamawiając projekt indywidualny, masz pewność, że spełnia on wszelkie wymagania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku.

Dom na działce może być usytuowany nie mniej niż 4 m od ogrodzenia działki, jeśli jest zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami do granicy działki. Lub nie mniej niż 3 m od granicy, jeśli ścianą bez okien zwrócony jest do granicy działki.

Jest również wyjątek od tej reguły i dom może znajdować się 1,5 m od granicy, jeśli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wyda takie pozwolenie. Zatem przed przystąpieniem do budowy, warto udać się do odpowiedniego urzędu i dowiedzieć się, jaka jest decyzja o warunkach zabudowy.

 

Zainspiruj się różnymi stylami

Po pierwsze - aspekt wizualny. Nie warto iść na kompromisy! Twój dom parterowy będzie miejscem, do którego będziesz wracał przez długie lata. Zadbaj więc, aby miejsce to kojarzyło Ci się dobrze, było dla Ciebie estetyczne oraz by powroty do niego nie były przykrym obowiązkiem lub powodem, z którego żałujesz wykonania go w taki, a nie inny sposób.

Może marzy Ci się dom z poddaszem, z płaskim dachem, a może w stylu stodoły? Zastanów się jaki styl chcesz osiągnąć, jak chcesz, żeby Twój dom wyglądał?

 

Zaplanuj liczbę kondygnacji w swoim domu

Kluczowymi aspektami przy określaniu możliwości budowy domu parterowego lub piętrowego, jest plan miejscowy, lub warunki zabudowy wyznaczone na działce.

Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Dom parterowy łączy mieszkańców, życie toczy się na jednym poziomie i nie trzeba biegać po schodach. Szczególnie ważne może się to okazać, kiedy w domu będzie mieszkać osoba niepełnosprawna.

Dom piętrowy natomiast pozwala na oddzielenie salonu i kuchni od części sypialnianych.

Ciekawą opcją, którą warto rozważyć, jest dom parterowy z poddaszem. Dzięki niemu uzyskasz dodatkowe kilka m2 w ramach domu parterowego.

 

Dobierz odpowiedni metraż

Projekt - dom parterowy

Znając wymiary i odległości, jakie należy zachować od granicy działki, możesz przejść do kolejnego etapu. Na spokojnie zastanów się, jak dużo potrzebujesz przestrzeni, ile osób zamieszka w domu, ile potrzebujesz pomieszczeń.

Pomieszczenia, które muszą znaleźć się w Twoim domu, to salon, łazienka, sypialnia, kuchnia, korytarz, WC.

W domu jednorodzinnym wymiary poszczególnych pomieszczeń powinny wynosić:

 • salon - min. 20 m2, jeśli planujemy w nim dodatkowo jadalnię, to powinien mieć on 25 - 30 m2, przy czym najmniejsza wygodna szerokość salonu powinna wynosić 360 cm,

 • łazienka - 5 - 10 m2, za optymalną wielkość łazienki przyjęło się 7 m2,

 • sypialnia - powinna mieć 10 - 12 m2, chociaż te o metrażu 8 m2 można w łatwy sposób zaaranżować, warto jednak, aby jedna sypialnia była większa, tj. 18 - 20 m2, aby zmieściło się w niej łóżko małżeńskie i pozostało nieco miejsca na garderobę

 • kuchnia - powinna wynosić 12 - 15 m2, w takiej przestrzeni nierzadko znajdzie się również miejsce na wyspę kuchenną,

 • korytarz - od 3 do 5 m2

 • WC - minimalna wartość pomieszczenia, to 2,5 m2,

 • pokoje - sypialnie dzieci czy gabinet powinny mieć metraż minimum 10 m2, taka przestrzeń pozwoli na idealne umieszczenie w niej wszystkich najpotrzebniejszych mebli i przedmiotów bez jej przytłoczenia,

 • dodatkowe pomieszczenia, tj. garaż 20 m2 dla jednego samochodu i 40 m2 dla dwóch aut, spiżarnia - 2 - 3 m2 w zależności od funkcji, jakie będzie pełnić.

 

Zaproś Słońce do Twojego domu!

Warto uwzględnić ten aspekt podczas planowania rozkładu pomieszczeń. Prosta bryła, kwadrat, prostokąt czy budynek w kształcie litery L, pozwala na osiągnięcie minimum jednego okna w każdym pomieszczeniu.

Dzięki temu w salonie z aneksem kuchennym możemy mieć dwa, a nawet trzy okna, które pozwalają uzyskać optymalne nasłonecznienie.

Dom parterowy - Dostosuj projekt na miarę swoich potrzeb

 

Dostosuj projekt na miarę swoich potrzeb

Wybierając firmę, która zaprojektuje Twój wymarzony dom, z pewnością zostaną przedstawione Ci gotowe projekty. Natomiast w naszym studio architektonicznym, do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, dlatego i taki projekt od nas otrzymasz.

Uniwersalne projekty nie zawsze muszą w zupełności odpowiadać Twoim oczekiwaniom, a to, co sprawdziło się u jednej osoby, niekoniecznie musi być rozwiązaniem również w Twoim przyszłym domu.

Co więcej, każda nawet najdrobniejsza zmiana wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z tego też powodu, projekt indywidualny może okazać się lepszym, a niekiedy nawet i tańszym rozwiązaniem.

Dom parterowy, w którym zamieszkasz, będzie inwestycją na kilkanaście, a może nawet i kilkadziesiąt lat, dlatego przed podjęciem decyzji warto się dłużej pochylić nad wyborem projektu.

 

Sięgnij po swoje marzenia

Planując dom parterowy, zapewne w Twojej głowie pojawiła się myśl „im mniejszy dom, tym mniejsze koszta”. Oczywiście, metraż ma duży wpływ na ostateczny koszt wykonania, aczkolwiek są jeszcze inne czynniki.

Im prostszy dom w konstrukcji, im prostsza bryła, tym również mniejszy koszt budowy. Budowa takiego domu przebiega sprawniej i ilość zużytych materiałów jest mniejsza.

Im prostsza bryła tym również niższy koszt eksploatacji, w tym ogrzewania domu. Natomiast im więcej kątów, tym większa możliwość wystąpienia mostków cieplnych.

Mostki termiczne, inaczej cieplne, to luki w ogrzewaniu, przez które budynek traci ciepło.

 

 

Dom parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy?

Wybór między domem parterowym a piętrowym zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji mieszkańców, jak również od dostępności działki, kosztów budowy oraz funkcjonalności. Na co i kiedy warto się zdecydować? Przeczytaj, by się dowiedzieć!

Dom parterowy to budynek jednokondygnacyjny, co oznacza, że ma tylko jedno piętro. Taki dom jest dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, niepełnosprawnych lub dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie ma w nim schodów, co ułatwia poruszanie się po domu.

Dom parterowy jest również bardziej przestronny i funkcjonalny, ponieważ nie trzeba przemieszczać się między piętrami.

Kolejnym plusem jest łatwość w projektowaniu domów parterowych. Koszt ich budowy jest niższy niż w przypadku domów piętrowych, co jest szczególnie pożądane w przypadku osób posiadających niski budżet.

Łatwiejszy dostęp do ogrodu daje nam możliwość urządzenia w nim zielonego tarasu, co z pewnością wpłynie na estetykę domu i pozytywnie wpłynie na środowisko.

 

 

Na jaki dach się zdecydować - płaski czy dwuspadowy?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów budynku, który pełni wiele ważnych funkcji. Oprócz ochrony przed warunkami atmosferycznymi dach wpływa na izolację termiczną i akustyczną, a także stanowi element dekoracyjny, który wpływa na wygląd całej konstrukcji.

Wyróżniamy dwa rodzaje dachu - płaski oraz dwuspadowy. To, na jaki ostatecznie się zdecydujesz, zależy w dużej mierze od Twoich osobistych preferencji. Przeczytaj o zaletach każdego z nich i podejmij decyzję odpowiednią dla siebie.

Dach dwuspadowy to jeden z najpopularniejszych rodzajów dachów, charakteryzujący się dwoma połaciami dachu, które schodzą się wzdłuż kalenicy. Dach ten pozwala na skuteczne odprowadzanie wody deszczowej i śniegu, co minimalizuje ryzyko zalania dachu i przecieków

Dom parterowy - Na jaki dach się zdecydować - dwuspadowy

Dach płaski natomiast to jeden z najprostszych i najtańszych rodzajów dachów, charakteryzujący się brakiem spadku i płaską powierzchnią dachu. Dach płaski jest stosowany głównie w przypadku budynków o nowoczesnej architekturze, ponieważ pozwala na uzyskanie minimalistycznego i prostego wyglądu.

Dom parterowy - Na jaki dach się zdecydować - płaski

 

Dodatkową zaletą dachu płaskiego, jest możliwość wykorzystania go w formie tarasu lub miejsca do wypoczynku, co zwiększa funkcjonalność budynku.

 

 

Nowoczesne domy parterowe

Nowoczesne domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które poszukują prostych i minimalistycznych kształtów. Budowle te wyróżniają się nie tylko estetyką i funkcjonalnością, lecz również designem i wykorzystaną technologią.

Nowoczesne domy parterowe na tle innych budynków, wyróżniają się pod wieloma względami.

Są to:

 • ergonomiczne rozwiązania, które domownikom zapewniają komfort i wygodę,

 • minimalistyczny design, proste kształty, jasne kolory, przeszklenia to pożądane obecnie trendy w domu,

 • inteligentne zarządzanie domem, np. światłem, ogrzewaniem czy klimatyzacją, które pozwala na sterowanie z pozycji tableta czy telefonu,

 • połączenie kuchni z salonem poprawia komunikację między domownikami.

 

Trendy w projektowaniu nowoczesnych domów

W ostatnich czasach można zauważyć wiele trendów, które cieszą się popularnością nie tylko wśród przyszłych właścicieli, ale i wśród inwestorów.

Jednym z głównych trendów jest wykorzystywanie naturalnych materiałów. Elewacja domu parterowego zazwyczaj składa się z elementów drewnianych, które łączą w sobie tradycyjny styl z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Kolejnym równie często stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie przeszkleń. Nie tylko umiejscowienie okien w każdym pomieszczeniu, ale również zamontowanie ich w salonie na dwóch ścianach, od ziemi po sufit.

Dzięki temu w ciągu dnia do domu dostaje się więcej naturalnego światła, a co za tym idzie - oszczędzasz energię. Poza tym naturalne światło lepiej wpływa na organizm domowników i poprawia ogólny nastrój.

 

Nowoczesny dom parterowy

Równie często spotykanym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na otwartą przestrzeń, tj. kuchnia połączona z jadalnią i salonem.

Daje to efekt przestronności i swobody. Takie rozwiązanie może okazać się idealne w przypadku rodzin z małymi dziećmi, kiedy robiąc coś w kuchni, chcemy mieć na oku swoją pociechę.

 

 

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

Idealną sytuacją jest posiadanie budżetu na wybudowanie dużego domu i zakup dużej działki. To wtedy moglibyśmy zaplanować duże podwórko wokół domu czy pomieszczeniom nadać niebywałą przestronność.

Niestety, wielu z nas nie ma takiej możliwości, a projekt domu parterowego wiąże się z liczeniem każdej złotówki. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, szczególnie jeśli koszta wielu materiałów poszły w górę.

Jednak są aspekty, na których nie warto oszczędzać, m.in. materiały potrzebne do wybudowania domu. Im bardziej solidne i trwałe będą, tym dłużej Ci posłużą.

Koszt budowy jest ściśle powiązany z metrażem, na jaki się zdecydujesz. Za każdy m2 zapłacimy średnio 3-3,5 tys. zł. Oznacza to, że mając do wyboru dom o powierzchni 150 m2 a 120 m2, zapłacisz o 90.000 zł więcej w przypadku budowy tego pierwszego.

Zatem planując całkowitą powierzchnię Twojego domu parterowego, warto, abyś miał na względzie taką kalkulację.

Pamiętaj, że za mniejszą powierzchnią, idzie zmniejszenie pomieszczeń użytkowych. Może być to dobrym rozwiązaniem w przypadku posiadania rodziny wielodzietnej, aczkolwiek zazwyczaj mniejsze pomieszczenia okazują się nie być praktycznym rozwiązaniem.

Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea