Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
15 lipca 2023

Elewacje domu - co musisz wiedzieć przed jej wykonaniem

Elewacje domu - co musisz wiedzieć przed jej wykonaniem

Elewacje domu to jedna z części domu, która wpływa na jego wygląd i styl. Każdy właściciel domu chce, aby elewacja była nie tylko piękna, ale także funkcjonalna i trwała. W tym artykule dowiesz się, co musisz wiedzieć przed wykonaniem elewacji domu, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

 

Spis treści:

 

 

Elewacje domu: jakie trendy warto poznać w 2023 roku?

Elewacje domu: jakie trendy warto poznać w 2023 roku?

W ostatnich latach możemy zauważyć dwa coraz częściej powracające trendy. Pierwszym z nich jest powrót do naturalnych i trwałych materiałów. Natomiast kolejnym jest minimalizm, który wprowadza proste, geometryczne kształty oraz stonowane kolory.

Z tego względu w 2023 roku najczęściej spotykanymi elewacjami są te wykonane z cegły, kamienia czy drewna. Te materiały kojarzą się w szczególności z wyjątkową i prostą technologią, minimalnym designem tworzenia niebanalnych, aczkolwiek eleganckich elewacji.

Trend minimalizmu powoduje, natomiast że elewacje charakteryzują się prostymi, geometrycznymi kształtami oraz stonowanymi kolorami. W ten sposób elewacje domu stają się tłem dla innych elementów architektonicznych, takich jak okna czy drzwi.

 

 

Elewacje domu: jakie materiały warto wykorzystać?

Mówiąc o elewacji domów, pierwsze co przychodzi nam na myśl, jest tynk. Z racji, że możemy najczęściej spotkać się z nim na budynkach, wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem. Nic bardziej mylnego. Aktualnie, warto zastosować różne materiały, takie jak: cegła, kamień, drewno, blacha, a nawet szkło fasadowe.

 

Cegła i kamień

Elewacje domu: jakie materiały warto wykorzystać? - cegła i kamień

Cegła klinkierowa oraz kamień oferują ciekawe rozwiązanie, jeśli chodzi o estetykę. Oba te materiały dostarczają uroku i elegancji wszelkim budynkom.

Cegła dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu nie musisz obawiać się, że Twoja elewacja będzie monotonna i rdzawa. Co więcej, taka elewacja może być zastosowana w starym, jak i nowoczesnym budownictwie.

Kamień natomiast, mimo że nie jest najczęstszym wyborem wielu z nas, to ma swoich zwolenników. Sprawdzi się idealnie do domów, np. w stylu rustykalnym.

Decydując się na taką elewację, warto pamiętać, że kamień nie musi kojarzyć się z ciężkością. Wystarczy, że wybierzesz go w jasnych barwach, np. bieli, szarości czy beżu, a optycznie nie przeciąży zewnętrznych ścian budynku.

Wybierając jeden lub drugi materiał na elewacje domu, warto wiedzieć, że żaden z nich nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co więcej, jak każdy klasyk - zawsze pozostają w modzie.

Innym rozwiązaniem, które będzie imitować kamień i którym warto się zainteresować, są reliefy lub płyty gresowe wielkoformatowe. Tak samo, jak wcześniej wymienione materiały - są odporne na warunki zewnętrzne, więc idealnie sprawdzą się na elewacje domu.

 

Drewniana elewacja

Elewacje domu: jakie materiały warto wykorzystać? Drewno

Drewno jest tradycyjnym materiałem na nowoczesną elewację domu, który dodatkowo cieszy się popularnością ze względu na swoje walory estetyczne.

Ciekawy efekt może dać elewacja drewniana w ciemnym i intensywnym kolorze. Z pewnością takie rozwiązanie będzie wyróżniać się na tle pozostałych budynków. Aktualnie jednym z ciekawszych trendów jest wykorzystanie drewna w kolorze czarnym, Połączone z białymi elementami daje naprawdę spektakularny efekt.

Niekiedy stosuje się również elewacje, które sprawiają wrażenie postarzanej, wystawionej na działanie warunków atmosferycznych. Efekt ten uzyskuje się poprzez wyszarzenie drewna.

Drewniane elewacje spodobają się każdemu miłośnikowi stylu skandynawskiego czy też osobom, które cenią sobie minimalny design. Warto jednak pamiętać, że drewno potrzebuje regularnej konserwacji, aby przetrwało długie lata.

 

Beton architektoniczny

Elewacje domu: jakie materiały warto wykorzystać? - beton architektoniczny

Można się zastanawiać czy beton architektoniczny faktycznie nadaje się na elewacje domu. Jednak każdy inwestor podążający za trendami, ceni sobie to rozwiązanie.

Choć jeszcze do niedawna beton architektoniczny częściej był stosowany wewnątrz budynków, dzisiaj możemy spotkać go na ścianach zewnętrznych.

Warto podkreślić, że beton nie musi kojarzyć się tylko z szarością i monotonnością. Aktualnie możemy znaleźć go w wielu różnych wariacjach kolorystycznych, m.in. zielonym, czarnym, rdzawoczerwonym. Beton architektoniczny jest materiałem sztucznym, co pozwala również na tworzenie i łączenie różnych kształtów i faktur.

 

Płyty włókno - betonowe

Płyty włókno - betonowe należą do jednych z ulubionych materiałów wybieranych na elewacje domu. Tę zasługę zawdzięczają możliwości osiągnięcia całego przekroju wyglądu i struktur powierzchniowych, które wymagane są nie tylko w przypadku nowego budownictwa, lecz również podczas renowacji starszych obiektów.

Właściwości płyt, pozwalają na zachowanie niewidocznych mocowań okładzin elewacyjnych przy jednoczesnym zachowaniu korzystnej ceny za kompletny zestaw elewacyjny.

 

Tynk

Elewacje domu: jakie materiały warto wykorzystać? - tynk

Tynk jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem ze względu na koszt i łatwość wykonania takiej elewacji domu. Tynk cienkowarstwowy jest dostępny w wielu kolorach, dlatego nie musisz stawiać na standardową szarość. Wybór koloru zależy od Twojego gustu, stylu domu czy jego otoczenia.

Możemy spotkać się również z tynkami mineralnymi, które są najtańszym rozwiązaniem, aczkolwiek trzeba je dodatkowo pomalować farbami elewacyjnymi, co finalnie zwiększa ich koszt.

Dostępne są również tynki akrylowe oraz silikonowe. Te ostatnie charakteryzują się wyjątkową trwałością. Ten rodzaj tynków cieszy się wyjątkowo dobrą opinią wśród osób z branży budowlanej.

Mimo że z elewacjami tynkowanymi możemy spotkać się najczęściej, to niestety nie sprawdzą się one w budynkach położonych blisko drzew. Taka elewacja szybko się brudzi, co wpływa na ogólną estetykę.

 

Blacha

Blacha zawdzięcza swoją popularność głównie trzem aspektem. Są to: łatwość montażu, koszt wykonania oraz trwałość.

Elewacje domu: jakie materiały warto wykorzystać? - blacha

Początkowo z blachami na elewacjach mogliśmy spotkać się tylko i wyłącznie w przypadku hal produkcyjnych czy magazynowych. Dzisiaj natomiast, przenosimy je również na swoje domy.

Odpowiednio dobrane kolory do charakteru domu pozwala osiągnąć ciekawy efekt. Zarówno w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych, jak i tych urządzanych w nowoczesnym stylu. Dla przykładu korzystając z blachy o lustrzanym efekcie, możemy sprawić, że budynek zniknie wśród zieleni.

Z drugiej strony mamy blachę rdzawą i choć korozja kojarzona jest z zaniedbaniem, to dzisiaj staje się trendem. Stal corten jest świetnym przykładem, iż elewacja z takiego materiału może zapewnić intrygujący efekt.

 

Szkło fasadowe

Ostatnim rodzajem elewacji, z jakim najczęściej możemy się spotkać, są elewacje szklane. Tak wykonana elewacja nadaje lekkości, a dodatkowo może być neutralna dla otoczenia lub dawać efekt lustra.

Szkło fasadowe należy do materiałów wykończeniowych, które cieszy się coraz większym uznaniem wśród właścicieli domów. Zawiera takie rozwiązania, które obejmują przede wszystkim nowoczesny wygląd, a także dobrą izolację termiczną i akustyczną. Ponadto szkło fasadowe jest materiałem lekkim, co znacznie ułatwia jego montaż.

 

 

Elewacje domu: 4 pomysły na stylową aranżację zewnętrzną

Poniżej przedstawiamy pięć pomysłów na stylową aranżację domu:

1. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak kamień lub drewno, które nadadzą domu charakter rustykalny.

2. Zastosowanie ciekawej kolorystyki, np. poprzez malowanie na nieoczekiwane kolory, jak pastelowy róż czy zieleń.

3. Wykorzystanie geometrycznych kształtów, np. dzięki zastosowaniu cegieł w różnych rozmiarach lub kształtach, które ułożone w artystycznym nieładzie, lub wręcz przeciwnie - tworząc ciekawy wzór, będą nadawały oryginalnego wyglądu.

4. Wykorzystanie roślin, np. poprzez ustawienie donic z kwiatami na parapecie lub zastosowanie roślin pnących, które pokryją elewację, tzw. zielonym dywanem, a jednocześnie podkreślą nowoczesną elewację domu.

 

 

Ile kosztuje elewacja domu?

Ile kosztują elewacje domu?

Nie ma jednej określonej i uniwersalnej stawki na wykonanie elewacji domu. Koszt jej wykonania zależy od kilku ważnych czynników.

Po pierwsze, koszt materiału, z którego zostanie wykonana elewacja domu. Najtańszym rozwiązaniem z pewnością będzie elewacja tynkowa, najdroższą natomiast może okazać się kamień lub drewno, szczególnie to egzotyczne.

Po drugie, należy wziąć pod uwagę koszty robocizny, ponieważ wykonanie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności.

Po trzecie, warto dodać koszty elementów, takich jak instalacje, elementy dekoracyjne lub oświetlenie oraz powierzchnię ścian wykonania elewacji domu.

 

 

Kiedy wykonać elewację domu?

Najlepszym miesiącem do wykonywania elewacji domu jest wrzesień. To wtedy temperatura jest odpowiednia do wykonywania tego typu prac budowlanych.

W zbyt upalne dni tynk może zbyt szybko wysychać, co może skutkować pękaniem i odpadaniem elewacji. Natomiast zimą narażeni jesteśmy na niskie temperatury i częste opady, co może utrudniać, a nawet zawieszać prace na długi czas. Co więcej, w takich warunkach, elewacja może nie wyschnąć, co później również będzie miało swoje nieprzyjemne skutki, np. w postaci powstawania grzybów i pleśni.

Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea