Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa

Projekt kawiarni, który mieliśmy okazję zrealizować, został wykonany dla firmy koreańskiej.Korea Południowa kojarzy się z naturalnością, estetyką oraz państwem, które zwraca szczególną uwagę na wykorzystywane surowce.

Czytaj więcej!

Zobacz inne nasze projekty

Projekt kawiarni, który mieliśmy okazję zrealizować, został wykonany dla firmy koreańskiej.Korea Południowa kojarzy się z naturalnością, estetyką oraz państwem, które zwraca szczególną uwagę na wykorzystywane surowce.

Oprócz tego w kulturze koreańskiej kawiarnie odgrywają  bardzo ważną rolę. Koreańczycy traktują kawiarnie jako miejsca, w których spędza się czas wolny, oddaje się pracy lub nauce.

Dlatego tworząc projekt wnętrz kawiarni, uwzględniliśmy wszystkie te czynniki, aby lokal od samego wejścia kojarzył się z dalekim wschodem, a także, aby stworzyć miejsce dla Koreańczyków oraz osób, które chciałyby bliżej poznać azjatycką kulturę.

 

Spis treści:

 

 

Projekt wnętrz kawiarni jako logiczna całość

Projekt wnętrz kawiarni, sklepu oraz miejsca pracowniczego nie jest tylko kwestią wyglądu, ale i jego funkcjonalności. Wprowadzenie do wnętrza ergonomii ułatwia poruszanie się, a przemyślany układ stolików i regałów sklepowych przekłada się na sprawną obsługę.

Koncept autorstwa studia architektonicznego powstał jako połączenie współgrających ze sobą funkcji kawiarni, sklepu oraz kantyny pracowniczej. W tym unikatowym wnętrzu główną rolę odgrywają rośliny, uzupełniając przestrzeń ponad stolikami.

Projekt wnętrz kawiarni jako logiczna całość

 

Czynniki wpływające na wystrój wnętrza

Otwierając kawiarnie, przedsiębiorcom nie zależy na tym, aby klienci ją odwiedzający jedli posiłki w biegu czy zamawiali kawę na wynos. Rozpoczynając działalność, restauratorzy chcą, aby goście pozostali w miejscu na dłużej oraz czuli się komfortowo.

Podjęte wybory dotyczące oświetlenia, mebli, kolorów na ścianach, zapachów czy muzyki, mają znaczący wpływ na pozostanie lub opuszczenie kawiarni.

Wiedząc, że odpowiedni projekt kawiarni jest kluczowym elementem, przyjrzymy się poszczególnym czynnikom, które wpływają na projekt wnętrz kawiarni.

 

 

Przy kawie i lampie, czyli oświetlenie kawiarni

Tworzenie oświetlenia projektu kawiarni nie jest prostym zadaniem. Nie chodzi bowiem o dokładne oświetlenie miejsca, lecz o stworzenie odpowiedniego wrażenia na gościach.

Człowiek odbiera świat za pomocą pięciu zmysłów, lecz to za pomocą wzroku dociera do nas najwięcej informacji. Dlatego oświetlenie we wnętrzach kawiarni gra pierwsze skrzypce.

Klienci jedzą i piją oczami, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio dobrana barwa światła jak najlepiej oddawała kolory ciast oraz napojów. To wtedy robią wrażenie bardziej apetycznych, a co za tym idzie - są chętniej kupowane.

Sporządzając projekt wnętrz kawiarni, powzięliśmy decyzję, aby w centrum znalazła się metalowa konstrukcja z podwieszonymi aluminiowymi elementami. Kompozycja została pomalowana proszkowo na kolor złoty z matowym wykończeniem.

Na złotej żerdzi siedzi pięć białych ptaków wykonanych z tworzywa akrylowego, które mają wbudowane moduły LED o ciepłej barwie światła.

Ptaki można ustawiać w dowolną stronę, co wykonując projekt kawiarni, otworzyło nam drzwi do stworzenia wielu możliwości kompozycyjnych.

Przy oknach w kawiarni pojawiły się również lampy w nowoczesnych szklanych abażurach, wykończonych stalowym zawiesiem, które znajdują się nisko nad stolikami. 

Nowoczesny design, oryginalne wzornictwo, wysoka jakość produktów, sprawia, że miejsce z całą pewnością cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, a nowoczesna lampa stanowi designerską dekorację kawiarni.

Pod ścianą natomiast znalazło się oświetlenie w rattanowych kloszach, które rozprasza światło w przestrzeni. Duży klosz i ciemne drewniane listwy, które okalają żarówkę, idealnie wpasowują się w panujący w kawiarni styl.

Zastosowanie takiego oświetlenia oraz oryginalnych abażurów znacząco oddziela te miejsca od pozostałych, a ponadto sprawia, że wydają się bardziej ustronne.

Duży napis „CAFE” nad jednym ze stolików nie tylko stanowi świetnie źródło światła czy charakterystyczny punkt restauracji. Jest on również wyszukaną ozdobą i stanowi uzupełnienie nietuzinkowego wnętrza kawiarni.

Mówiąc o oświetleniu, nie należy zapominać o naturalnym świetle, które tworząc projekt kawiarni, zdecydowaliśmy, aby wpuścić do kawiarni przez duże okna. Ostatecznie znalazły się one na całej ścianie. 

Dobrze doświetlona za pomocą światła naturalnego kawiarnia sprawia wrażenie przestrzennej, wyjątkowej przez widok panujący za oknem, a także zaprasza do wnętrza osoby przechadzające się obok kawiarni.

Aby kawiarnię, kantynę oraz sklep połączyć w jedność, wykorzystaliśmy w każdym pomieszczeniu sufitowe lampy listwowe ze światłem o ciepłej barwie. Dzięki ich budowie idealnie wpasowują się w każde wnętrze.

W postaci prostych kształtów w połączeniu z małymi reflektorami świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach nowoczesnych oraz typu loft, a możliwość dostosowania intensywności światła oraz jego padania jest dodatkowym atutem.

Papierowe duże klosze o nietypowym kształcie, które znalazły się w sklepie, nie tylko wdzięcznie prezentują się w zastosowanym wnętrzu, a także doskonale oświetlają i eksponują produkty znajdujące się na półkach. 

W miejscach takich jak regały sklepowe, lady, lodówki czy miejsca wydawania oraz przygotowywania posiłków lepiej sprawdzi się punktowe światło. Dzięki niemu desery oraz kanapki będą prezentowały się o wiele lepiej, a ich walory zostaną uwydatnione.

Dlatego wykonany projekt wnętrz kawiarni uwzględnił, aby regały za ladą sklepową zostały podświetlone paskami ledowymi, wyraźnie podkreślając zawartość, zwracając uwagę i zachęcając do zakupu wyjątkowych produktów.

Realizując projekt wnętrz kawiarni, uwzględniliśmy każdy z tych elementów, dlatego też w kantynie pracowniczej pojawiły się ledowe lampy listwowe, które oświetlają miejsca przygotowywania posiłków.

Przy kawie i lampie, czyli oświetlenie kawiarni

 

Kawiarnia z oryginalną ścianą

Nie tylko oświetlenie ma wpływ na odbiór przyrządzanych posiłków czy deserów. Z całą pewnością koreański deser będzie smakował lepiej w przytulnym, komfortowym lokalu niż w miejscu z odrapanymi ścianami.

Projektowanie wnętrz kawiarni wymaga, aby wnętrze nie tylko pobudzało klienta do wyobraźni, a także sprawiało, że poczuje się w nim komfortowo.

Dlatego sporządzając projekt kawiarni, zastosowaliśmy w centrum aż trzy różne scenografie, które różnią się od siebie zarówno zastosowanymi materiałami, jak i doborem rozmaitych zestawów kolorystycznych.

Pierwszym z nich jest beton architektoniczny, który jest niczym innym jak mieszaniną cementu, kruszyw, wody oraz różnych dodatków, np. ciemniejszych pigmentów. Na dodatek niekiedy charakteryzuje się oryginalnym i niepowtarzalnym efektem rozbryzgów farby.

Nie bez przyczyny takie wykończenie zyskało swoje grono zwolenników. Wykorzystany materiał sprawia, że ściany wyglądają naprawdę efektownie.

Ponadto beton umieszczony na ścianie w takiej formie, już z sam siebie tworzy niebanalną ozdobę, na której nie ma potrzeby wieszać dodatkowych elementów, jak np. obrazów, dekoracji ściennych czy luster.

Drugą scenografią, którą zawiera nasz projekt wnętrz kawiarni, jest pomalowana ściana na odcień szarości. Pozwala na osiągnięcie balansu pomiędzy nią a betonem. Dzięki temu goście nie poczują się przytłoczeni, a wręcz przeciwnie - pozwolą sobie na relaks.

Ponadto kolor szary jest barwą neutralną. Nie wpływa ani pobudzająco, ani wyciszająco na człowieka. Natomiast daje poczuci trzeźwości oraz stabilności emocjonalnej. Poprawia komunikację, a także oznacza bycie otwartym na merytoryczną dyskusję.

Zatem czy tworząc projekt wnętrz kawiarni, mogliśmy zdecydować się na zupełnie inny kolor niż ten zachęcający do otwartej dyskusji? Zdecydowanie nie!

Trzecią - mandala z motywem drzewa. Wykonując projekt wnętrz kawiarni, zdecydowaliśmy się na umieszczenie drewnianej ozdoby, ponieważ łączy ona w sobie elegancję z nowoczesną estetyką, a jej drewniane wykończenie wspaniale dopełnia całość.

Co więcej, może pełnić funkcję siedziska, ponieważ szerokość obręczy wynosi 60 cm, a umieszczone poduszki zapewniają wygodę siedzenia.

Pozostając w stylu nowoczesnym, tworząc projekt wnętrz kawiarni, zdecydowaliśmy się na zapewnienie egzotycznego klimatu na wyciągnięcie ręki, z wykorzystaniem mozaiki w formie geometrycznych liści, która znalazła się nad blatem roboczym nie bez powodu.

Zastosowanie jej w takim miejscu nadaje bogactwa koloru. Czy zamawianie ulubionej kawy lub pysznego ciasta pośród ceramicznych liści niczym w prawdziwej dżungli nie brzmi cudownie? Ponadto zastosowana mozaika stała się zwieńczeniem aranżacji pomieszczenia. 

Nasz projekt wnętrz kawiarni uwzględnił również kantynę pracowniczą, który dla pracowników jest dużym ułatwieniem. To dzięki niemu pracownicy mogą spożywać w pracy ciepłe posiłki, które są przygotowywane na miejscu.

Co więcej, kantyna jest także miejscem relaksu oraz spotkań z pozostałymi pracownikami. Kluczowe jest zatem, aby każdy lubił w niej przebywać. Dobre jedzenie odgrywa ważną rolę, aczkolwiek to jej aranżacja sprawi, że pracownicy będą chętniej do niej wracać.

Dlatego też wnętrze zaaranżowaliśmy w jasnych odcieniach. Nie od dziś wiadomo, że biel wpływa odprężająco na organizm człowieka. Po ciężkim dniu pracy przebywanie w takim miejscu z pewnością wpłynie na każdego uspokajająco.

Natomiast brak jakichkolwiek dodatków na ścianach nie absorbuje uwagi pracowników, dlatego będą mogli oddać się jedynie odpoczynkowi w czasie przerwy.

Kawiarnia z oryginalną ścianą

 

Odpowiednia podłoga w kawiarni - estetyka a praktyczność

Lokal utrzymany jest w nowoczesnym stylu. Dominują w nim odcienie szarości z mocnymi akcentami zieleni oraz dodatkami wykonanymi z drewna naturalnego.

Posadzka z płytek stanowi więc znakomitą bazę dla masywnych stolików oraz ażurowych krzeseł. Ciężko więc sobie wyobrazić, aby tworząc projekt kawiarni, wybrano inny materiał nawierzchni do takiego wnętrza.

Toteż dlatego na podłodze w kawiarni znalazły się grafitowe płytki gresowe. Nie tylko wyglądają estetycznie w połączeniu z roślinnością czy postawionymi na nich drewnianymi krzesłami oraz masywnymi fotelami o intensywnej barwie, lecz spełniają szereg funkcji.

Przede wszystkim są wytrzymałe na ścieranie oraz wysokie temperatury, gładkie, łatwe do wyczyszczenia oraz mało podatne na jakiekolwiek zabrudzenia, a także antypoślizgowe.

Natomiast w sklepie oraz kantynie na podłodze, wykonując projekt wnętrz kawiarni, połączyliśmy gresowe płytki w szarym, oraz białym odcieniu.

W punkcie sprzedaży szare płytki gresowe zostały ułożone pod regałami oraz ladą sklepową, a na obrzeżach wykorzystaliśmy jasne kafelki.

Połączenie to wywołuje kontrast i w wyrazisty sposób rozdziela przestrzeń regałów sklepowych od miejsc najczęściej uczęszczanych przez klientów.

W kantynie natomiast białe płytki zostały ułożone na środku, co wizualnie powiększa i wydłuża tę przestrzeń.

Odpowiednia podłoga w kawiarni - estetyka a praktyczność

Projekt kawiarni a wybór komfortowych mebli

Fotele, krzesła i inne siedziska do kawiarni

 

Projekt kawiarni a wybór komfortowych mebli

Mówiąc o meblach znajdujących się w kawiarni, liczą się trzy elementy. Forma wizualna, komfort użytkowania oraz to, w jakim stopniu można meble utrzymać w czystości.

Dlatego tworząc projekt wnętrz kawiarni i wybierając stoliki, fotele, krzesła czy kanapę uwzględniliśmy fakt, że muszą one zostać przystosowane do znacznie większych obciążeń niż meble wybierane typowo do domu.

Doskonałym przykładem tego są wybrane przez nas stoliki o wysokości 70 - 75 cm, których elementy konstrukcyjne wykonano z metalu malowanego proszkowo na kolor czarny.

Mocna podstawa zapewnia niezachwianą stabilność stołu nawet przy dużym obciążeniu, a sposób zaprojektowania słupka pozostawił klientom dużo miejsca na nogi.

Nowocześnie wyglądające stoliki mogą stanowić ozdobę niejednego lokalu kawiarnianego. Z tego względu zdecydowaliśmy się na pomieszanie dwóch różnych blatów w jednej przestrzeni, co zdecydowanie się opłaciło.

Kształty blatów prostokątnych o wymiarach 70 × 70 cm i 120 × 70 cm oraz okrągłych o średnicy 60 cm są stylowe i ponadczasowe. Co więcej, wpasują się w każdym stylu, a połączone potrafią stworzyć efektowny wygląd.

Wszystkie wykończenia blatów są jednakowe. Wykonując projekt wnętrz kawiarni, zdecydowaliśmy się na laminat z kilku ważnych względów.

Przede wszystkim blat z laminatu charakteryzuje się łatwo zmywalną powierzchnią, dużym wyborem dekorów, co pozwoliło nam wybranie takiego wykończenia, do jakiego dążyliśmy oraz wysoka wytrzymałość.

Modele stworzone z myślą o intensywnym użytkowaniu, idealnie współgrają z metalową podstawą.

Okrągłe stoliki są idealne na wyjścia z najbliższymi znajomymi na ciasto lub kawę. Natomiast prostokątne sprawdzą się idealnie podczas formalnych spotkań.

 

 

Fotele, krzesła i inne siedziska do kawiarni

Urządzanie kawiarni jest wyzwaniem, które polega na stworzeniu klimatycznego miejsca, w którym można się zatrzymać, odpocząć od codziennego pędu popijając świeżo zmieloną kawę lub delektując się pysznym ciastem.

Projekt wnętrz kawiarni uwzględnił chęć spędzenia chwili lub kilku kwadransów w otoczeniu oryginalnych form czy niecodziennych kształtów, które potrafią zainspirować i zachęcić do działania.

Dlatego sercem kawiarni została ekstrawagancka welurowa kanapa w kształcie odwróconej litery ‘S’, na której można zasiadać z obu stron. Materiał ten jest przyjemny w dotyku, a także odporny na uszkodzenia takie jak podarcia czy ścieranie.

Ze względu na właściwości materiału znajdującego się na sofie, przenieśliśmy go również na fotele, które ustawiliśmy przy niższych stolikach, aby zapewnić klientom przyjęcie możliwie komfortowej pozycji podczas spożywania deserów. 

Optymalnym rozwiązaniem w kawiarni są krzesła z wystającym oparciem na około 20 cm ponad blat, dlatego ażurowe krzesła ustawiliśmy przy wyższych stolikach.

Siedziska te są ikoną stylu nowoczesnego wraz z industrialnymi akcentami w postaci czarnych stalowych nóg. Ponadto dzięki prostemu i eleganckiemu stylowi, sprawiają wrażenie ekskluzywnych.

Krzesła tak samo, jak fotele, posiadają szerokie siedziska, co sprawia, że są wygodne i ergonomiczne, a dzięki stalowej konstrukcji są solidne i wytrzymałe.

Co więcej, realizując projekt kawiarni, zwróciliśmy szczególną uwagę, aby krzesła zostały zaopatrzone w stopki. Dzięki temu rozwiązaniu podłoże nie ulegnie uszkodzeniu podczas ich przesuwania.

Każde z wykończeń jest zastosowane tak, aby nie tylko pojedyncze elementy wyglądały spójnie, lecz aby razem tworzyły całość.

Szkoda było nie wykorzystać wolnej przestrzeni pod oknami, dlatego w tym miejscu na stałe umieściliśmy stoliki z ławą, które zostały oddzielone ściankami o szerokości 60 cm i grubości 7 cm.

Ze względu, że z miejsc tych klienci korzystają najczęściej, zdecydowaliśmy się na zastosowanie forniru imitującego jasny dąb. Materiał ten ma elastyczne wykończenie, jest długowieczny oraz odporny na zarysowania.

Ten sam materiał wykorzystaliśmy również w strefie kawiarni oraz pozostałych częściach wspólnych. Materiał doskonale komponuje się ze szkłem, tworząc unikalny wgląd witryny sklepowej.

Natomiast z uwagi na wysoką wytrzymałość mechaniczną, twardość powierzchni, odporność na zabrudzenia, w sklepie oraz kantynie regały i meble użytkowe zostały wykonane z elementów drewnopodobnych, tj. laminatu.

Nowoczesne i eleganckie blaty robocze z laminatu drewnopodobnego oraz konglomeratu, który jest imitacją calacatty są ozdobą kantyny. Nadają meblom nie tylko wyjątkowego charakteru, a także sprawiają, że wygląd mebli jest niepowtarzalny.

Poprzez wykorzystanie w kantynie dwóch różnych materiałów, przestrzeń uzyskała dodatkowy charakter, dzięki czemu nie jest monotonna.

Mając na uwadze również wygodę i swobodę przechodzenia gości, zachowaliśmy po każdej ze stron mebla co najmniej 1,2 m wolnej przestrzeni, a stoliki ustawiliśmy w odległości min. 1,5 m, co jest najbardziej pożądane.

 

 

Projekt kawiarni - rośliny jako element wystroju

Jak wiadomo, kolor zielony jest znakiem nadziei oraz nieprzemijających dóbr. Dodatkowo kojarzy się z naturą, co przynosi ukojenie zmysłom oraz pozytywnie wpływa na naszą psychikę, a najlepsze spędzanie czasu dla organizmu, to czas w otoczeniu natury.

Potwierdzenie wyżej zastosowanej tezy można szukać również w popularnych trendach, które promują kontakt i powrót do natury. Polacy na nowo odkryli, np. kąpiele leśne, co jest niczym innym jak czasem spędzonym pośród drzew.

Zaczęto też dużą uwagę przykładać do uprawy roślin w domach, które stanowią nie tylko element dekoracyjny w mieszkaniach, lecz także doceniliśmy ich walory, jak np. poprawienie nastroju czy oczyszczenie powietrza.

Dlatego pierwszym co zwraca uwagę po wejściu do kawiarni, jest bujna roślinność znajdująca się w samym centrum. Wszystkie rośliny są żywe, a ustawione na metalowej konstrukcji swobodnie zwisają nad stolikami.

Ponadto ustawione w dobrze oświetlonych miejscach, pozwoliły ciekawie zagospodarować ten wymiar kawiarni.

W sklepie oraz kantynie pracowniczej ilość wpadającego naturalnego światła jest ograniczona, dlatego w tych pomieszczeniach realizując projekt wnętrz kawiarni, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie roślinności sztucznej.

Roślinność ta, pomimo że jest produkowana ze sztucznych materiałów, to posiada jedną główną zaletę - jest wieczna. Dzięki nim pięknie ozdobiliśmy sklep oraz kantynę bez potrzeby ścinania żywych roślin, a przy tym, uzyskaliśmy spójność z kawiarnią. 

Mając na uwadze wyjątkowy wpływ zielonego koloru na organizm człowieka, uwzględniliśmy go również w elementach wykończeniowych, takich jak kanapy, fotele, poduszki czy ściana ozdobna.

Projekt kawiarni - rośliny jako element wystroju

 

Projekt kawiarni - miejsce przyjazne nie tylko Koreańczykom

Zdecydowana większość z nas lubi udawać się w podróże po kraju lub poza jego granicami. Niezależnie od tego, czy są one w celach zarobkowych, czy też podyktowane chęcią zwiedzenia otaczającego nas świata.

Jednak uczuciem, które nam towarzyszy w trakcie wyjazdu, jest chęć powrotu do domu i niemożność doczekania się tego momentu. ” Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”, jest powiedzeniem, które z całkowitą dokładnością oddaje towarzyszące nam uczucia. 

Dlatego tworząc projekt wnętrz kawiarni dla firm koreańskiej, aby pozwolić poczuć Koreańczykom namiastkę swojego kraju, zdecydowaliśmy się na umieszczeniu kilku elementów, które kojarzone są tylko z tą kulturą.

Pierwszym elementem, który wpada w oko, jest umieszczenie oznakowań w sklepie i kantynie czy napisanie menu w języku koreańskim.

Drugim natomiast, jest umieszczenie czerwono - niebieskiego znaku „Taeguk” w kawiarni oraz za ladą w sklepie. Główną myślą znaku, jest harmonia i równowaga. Ciągły ruch w sferze nieskończoności, którego wynikiem jest całość.

Niebieska część nazywa się „Eum” i oznacza wszystkie negatywne aspekty równowagi. Czerwony zaś nosi nazwę „Yang” i jest dokładnym przeciwieństwem niebieskości, czyli opisuje wszelkie pozytywne aspekty.

Choć elementy te są tylko niewielkim akcentem, to dla Koreańczyków niewątpliwie mają one ogromne znaczenie.

 

01 lutego 2023

Projekt wnętrz ekologicznej kawiarni

Projekt wnętrz kawiarni Warszawa

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea