Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie
Styl boho to jedna z najmodniejszych i najbardziej oryginalnych tendencji w aranżacji wnętrz. Ciepłe, przytulne i kolorowe wnętrza w stylu boho to idealne miejsca do relaksu i odpoczynku. W tym artykule przedstawiamy charakterystykę tego stylu, porady i inspiracje, które pomogą Ci stworzyć piękne i niepowtarzalne wnętrza. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
W tym artykule poznasz:
Styl boho wywodzi się od słowa ‘bohemia’, co oznacza wolnego ducha, artystę, który żyje w zgodzie z samym sobą. Stąd też styl ten charakteryzuje się swobodnymi, luźnymi krojami, kwiatowymi wzorami oraz jasnymi kolorami.
Aranżując wnętrza, używa się naturalnych materiałów. Są to, m.in. rattan, drewno, bambus, wiklina, a także kolorowe tkaniny, makramy i hafty. We wnętrzach boho możemy również zaobserwować indyjskie dodatki jak marokańskie lampy, azteckie dywany czy tureckie ceramiki.
Styl boho to trend, na który decyduje się coraz więcej osób. Zaletą tego stylu jest to, że niezwykle łatwo go wdrożyć. Wystarczy mieć ogólne poczucie estetyki i kierować się zasadą wprowadzania do pomieszczeń naturalnych elementów wyposażenia.
Kolory, których nie może zabraknąć, to wszelkie kolory ziemi, brązy, beże i zielenie. Wszystko, co nawiązuje do lasu, pól czy łąk sprawdzi się w takich wnętrzach perfekcyjnie.
Aby bardziej przybliżyć wygląd wnętrza do świata przyrody, wprowadź do pomieszczeń roślinność. Żywe rośliny ożywią pomieszczenia i dodadzą im energii, natomiast sztuczne kwiaty zamknięte w ozdobnych, szklanych słoikach czy umieszczone w wazonie o nietypowym kształcie - nadadzą wnętrzom klimatycznego charakteru.
Odrobina bohemy jest tym, czego Ci potrzeba? Przedstawiamy nasze propozycje. Zajrzyj i znajdź odpowiednią inspirację do stworzenia własnego wymarzonego wnętrza boho!
Przedpokój i korytarz to miejsca, które widzi każdy, kto wchodzi do naszego mieszkania, dlatego powinny robić wrażenie. Pokazywać Twoją spokojną lub szaloną stronę.
Przestrzenie te, najczęściej też pozbawione są naturalnego światła. Jak je więc zaaranżować i co w nich wprowadzić, aby nie były ponure? Podpowiadamy!
Jeśli stawiamy na klasyczny styl boho, możemy zaszaleć i pomalować szafki oraz drzwi na różne kolory, m.in. zielony, który będzie nawiązaniem do roślinności.
Jednak by zapobiec powstania chaosu, warto ograniczyć paletę barw do dwóch lub trzech odcieni.
W przypadku bardziej etnicznego wnętrza możemy zdecydować się na biel, beże, écru czy kość słoniową, które będą kontrastować z wielobarwnymi akcesoriami i dekoracjami.
Boho to naturalny styl, dlatego na podłodze nie może zabraknąć drewnianego parkietu lub dobrych jakościowo paneli.
W korytarzach w stylu boho nie powinno znaleźć się wiele mebli. Poza szafką wieszak i stojak na buty to zupełnie wystarczający zestaw. Osoby decydujące się na styl boho w korytarzu, nierzadko podejmują się samodzielnego odrestaurowywania mebli.
Zdarza się jednak, że stare, przetarte szafki równie dobrze wpasowują się w zaaranżowaną już przestrzeń i nie ma potrzeby ich odnowy, ponieważ odbierze im to ich unikalnego charakteru. Co więcej, sami goście nie zwracają na nie uwagi!
Klosze nie powinny wyróżniać się od pozostałych elementów wyposażenia, dlatego te antyczne okażą się strzałem w dziesiątkę.
Aranżując korytarz, możemy też zdecydować się na ścianę z roślinnością. Taki design od razu doda ciemnym przestrzeniom energii i je ożywi, a szklana przeszklenie doda lekkości. Z całą pewnością nie jeden gość, będzie wracał myślami do tak udekorowanej przestrzeni.
Łazienka zaaranżowana w stylu boho to prawdziwe domowe SPA! Dodatki i wykończenia, pośród których zanurzysz się w czystym relaksie, to coś, na co zasługujesz! Naturalne wykończenia, kolory, kosmetyki oraz rośliny dopełnią dzieła.
W łazience możemy postawić na płytki w przeróżnych patchworkowych wzorach, stylach i kolorach. Taka baza może być podłożem dla wielu pozostałych dodatków.
Jeśli jednak łazienka ma być dla Ciebie miejscem wyciszenia się, to podpowiadamy jakie wykończenia zastosować.
Na podłodze mogą znaleźć się płytki w piaskowe wzory, a na ścianach nic prostszego niż biały odcień farby. Stonowane kolory, nawiązujące bezpośrednio do natury pozwolą na chwilę wyciszenia i relaksu.
Naturalne dodatki podkreślą styl boho, dlatego warto zdecydować się na szafki wykonane z drewna. Jest to trend w zgodzie z naturą, ekologią i w trosce o przyszłość.
W stylu boho mocno zadomowił się trend organizowania przestrzeni, dlatego wszelkie plecione koszyczki i pojemniki są bardzo pożądane. Są nie tylko przydatne w celu zachowania porządku na półkach, lecz również idealnie sprawdzą się jako kosze na pranie czy doniczki.
Styl boho ma w sobie też coś ze stylu art déco, dlatego błyszczące elementy wpasowują się w styl, którego podstawą jest różnorodność.
Złota armatura sprawi, że miejsce będzie bardziej luksusowe i z pazurem.
Must have w łazience w stylu boho, to wszelkiego rodzaju abażury wykonane ze sznurka, bambusa lub drewna. Takie lampy nadadzą miejscu ciepła i przytulności. Oświetlenie to ma również ogromny potencjał aranżacyjny.
Urządzając wnętrza boho, inspirację możemy czerpać z każdego stylu. Ciemna rama lustra, czarna armatura czy prysznic znajdujący się na końcu łazienki, to elementy zaczerpnięte z industrialnego stylu, które idealnie komponują się z drewnianymi szafkami.
Wykończenia te z jasnymi płytkami znajdującymi się na podłodze oraz ścianach zachowują balans.
Sypialnia jest jednym miejscem w mieszkaniu, w którym możemy pozwolić sobie na wyciszenie po ciężkim dniu.
Warto dbać również o higienę snu, dlatego sypialnia powinna być urządzona w taki sposób, aby jak najbardziej sprzyjać relaksowi. Nie tylko wygodny materac odgrywa ważną rolę, ale i światło, roślinność, uporządkowane miejsca, naturalne i jasne kolory.
Są to elementy, których w idealnej sypialni nie może zabraknąć!
W sypialni w stylu boho kluczowe jest łóżko, które znajduje się w centrum pomieszczenia.
Najlepiej sprawdzi się to o prostej, aczkolwiek solidnej budowie. Wezgłowie natomiast może mieć prosty, ażurowy lub rzeźbiony kształt.
Tekstylia, które znajdą się na łóżku w stylu boho, powinny wyróżniać się przede wszystkim jasnymi i naturalnymi materiałami. Pościel powinna być zwiewna, lekka i oddychająca. Wykonana z naturalnych tkanin jak len czy bawełna.
Na poduszkach natomiast mile widziane są frędzle lub pompony.
Pozostałe tekstylia znajdujące się w pokoju, jak firanki powinny być wykonane ze zwiewnej, półprzezroczystej tkaniny. Mogą być nie tylko gładkie, ale i we wzory, najlepiej w te liściaste.
Na oknie, jako alternatywa do tradycyjnych zasłon, mogą znaleźć się rolety rzymskie, które dodatkowo będą stanowiły ozdobę okna.
Dywanów, chodników i wszelkiego rodzaju wykładzin również nie może zabraknąć. Ręcznie robione, z orientalnymi wzorami czy jutowe od razu wprowadzą w pomieszczeniu styl boho.
W sypialni boho warto zagospodarować miejsce na duży wygodny fotel, rattanowe krzesło na wąskich nóżkach, puf czy ostatnio modne hamaki lub fotele kokony. Natomiast dodatki i drobiazgi ozdobne możesz ustawić na drewnianych półkach.
Oświetlenie to również ważny aspekt. Odpowiednio dobrane będzie sprzyjać relaksowi i wyciszeniu po ciężkim dniu pracy.
Jednym ze sposobów jest wykorzystanie lamp wiszących, które staną się głównym oświetleniem całego pomieszczenia. Drugim sposobem jest zdecydowanie się na lampy stojące, które będą oświetlały punktowo konkretne miejsca.
Lampy wykonane są z rattanu, sznurka, bambusu, wikliny i wielu innych naturalnych materiałów. Takie oświetlenie z pewnością wprowadzi wyjątkowo ciepły i przytulny klimat, który jednocześnie będzie wspaniałą dekoracją.
Skoro mowa o oświetleniu, nie może zabraknąć również okien, przez które będzie wpadać rozproszone światło. Nie ma nic pozytywniejszego niż dawka Słońca z samego rana.
W sypialni możemy również wprowadzić świece, wolnostojące lub w lampionach, latarenkach czy świecznikach. Dadzą wspaniały efekt i wniosą romantyczny klimat.
Rośliny, to aspekt, o którym nie można nie wspomnieć, mówiąc o sypialni w stylu boho. W tym pomieszczeniu sprawdzą się egzotyczne rośliny jak monstera czy palmy, np. chamaedorea czy areka, jak również rośliny jak zamiokulkas, kaktusy czy aloes.
Nie tylko efektownie się prezentują, lecz dodatkowo poprawiają warunki i jakość snu.
Wiklinowe kosze, drewniane ramki, wazony z naturalnym wykończeniem w nietypowym kształcie, lustra w bambusowych ramach, koraliki, pióra, muszle czy gliniane naczynia, to dodatki i akcesoria, które od razu kojarzą się ze stylem boho.
Szykujesz się na remont lub urządzanie kuchni? Chcesz w pomieszczeniu wprowadzić powiew świeżości? A może szukasz tylko i wyłącznie inspiracji? Niezależnie od sytuacji styl boho okaże się strzałem w dziesiątkę! Zapoznaj się z naszymi inspiracjami.
Zacznij od kolorów. Możesz zdecydować się na biele, beże, brązy, a nawet jasne odcienie żółci lub zieleni, wybór kolorystyki jest niczym ucieczka do lasu.
Kolory te od razu wprawią w błogi nastrój, a przyrządzanie i spożywanie posiłków w takim otoczeniu z pewnością będzie przyjemniejsze.
Chętnie wybierany wariant, to stonowane meble w połączeniu z otulającymi tkaninami w nieco żywszych odcieniach.
Meble do kuchni to najczęściej zabudowa z frontami fornirowanymi w jasnym odcieniu drewna. Będą one stanowić bazę do wykorzystania kolorowych dodatków w całym pomieszczeniu.
Nie oznacza to jednak, że należy pożegnać się z prostymi, minimalistycznymi meblami. Jeśli zaliczasz się do grona osób, które zachwycają się nowoczesnym designem lub inspirujesz się latami 60., możesz odetchnąć z ulgą. I taka aranżacja kuchni idealnie wpisuje się w boho styl.
W boho kuchni duży naturalny stół to must have. Wykonany z drewna na delikatnych nóżkach lub o mocniejszej budowie. Niezależnie od formy, warto dopasować do niego odpowiednie krzesła.
Wiklina, bambus, rattan to pożądane wykończenia. I choć wiele osób uważa je za meble tarasowe, to idealnie wpiszą się w styl boho. Wystarczy tylko dobrać do nich etniczne, gładkie lub wzorzyste poduszki.
Urządzając kuchnię, nie należy zapominać o oświetleniu. Zwisające klosze nad stołem z wiklinowym wykończeniem, to element, który przypadnie do gustu każdemu maniakowi stylu boho.
Styl, o którym mowa to pozornie połączone ze sobą niepasujące elementy. Dlatego, jeśli jesteś fanem naturalnego designu, szukaj rozwiązać w połączeniu z egzotycznymi dekoracjami.
Kuchenne dodatki, to coś, bez czego kuchnia nie istnieje. Dzięki nim stworzysz unikatowe wnętrze i podkreślisz to, co najlepsze w stylu boho.
Dlatego poszukiwania zacznij od odpowiedniej zastawy. Gliniane, ceramiczne misy i akcesoria idealnie sprawdzą się obok wiklinowych koszy czy ekstrawaganckich obrazów.
Przytulne wnętrze otrzymamy również dzięki zastosowaniu drewna i tekstyliów. Dużą popularnością ostatnio cieszą się drewniane żaluzje czy zazdrostki na oknach.
Salon to pomieszczenie, w którym spędzamy większość czasu, będąc w domu. To miejsce, gdzie przyjmujemy gości, relaksujemy się po pracy, czytamy książki i oglądamy telewizję. Nie bez powodu więc nazywany jest również sercem domu.
Poniżej przedstawimy kilka pomysłów, jak urządzić salon, aby był on zarówno przytulny, jak i funkcjonalny.
Styl boho jest idealny, jeśli marzy Ci się jasny salon. Przeglądając różne inspiracje, można zauważyć powracający trend, a mianowicie stale powtarzająca się biel, écru, wanilia czy beż na ścianach.
Warto pamiętać, że czerpiemy inspirację z natury i lasów, więc mile widziane są również bardziej wyraziste odcienie, jak zieleń. Barwy oscylujące między czerwienią, pomarańczem i brązem czy wszelkie odcienie ochry - od żółtego po brązy.
Warto po nie sięgnąć, aby ożywić przestrzeń. Zwłaszcza że styl boho lubi się z kontrastami!
Boho jest dość elastyczny, a to, co się w nim znajdzie zależy w dużej mierze od naszych osobistych preferencji.
Nietrudno jednak zauważyć, że styl boho wraca do rzeczy sprzed lat. Stare vintage’owe rzeczy znalezione na targach staroci czy w sklepach z antykami śmiało mogą zagościć w naszym salonie. Co więcej, nie ma konieczności ich odrestaurowania, ponieważ lekko podniszczone dodają klimatu we wnętrzu.
W tę stylistykę wpisze się również krzesło rattanowe, ażurowe, podwieszona nieduża półka wykonana z drewna, bambusowy stolik kawowy. Obok stylu eko i etno, styl boho jest kolejnym, który sięga po naturalne plecionki.
W samym centrum nie może zabraknąć rozłożystej sofy. To ona stanie się miejscem odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu, a także miejscem spotkań przed telewizorem wszystkich domowników czy gości.
Już od pierwszego momentu powinna kusić wizją relaksu i odpoczynku. W taką stylistykę wpisują się sofy welurowe, która jest nie tylko miękka w dotyku, ale i łatwa w utrzymaniu czystości.
Często zadajemy sobie również pytanie, czy sofę zachować w stonowanych barwach, czy postawić na wzorzyste akcenty. To prawda, że boho kocha takie wykończenia, aczkolwiek warto zachować umiar i zdrowy rozsądek.
Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednokolorowa sofa, a jeśli masz ochotę na więcej - postaw obok wzorzysty fotel.
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że oświetlenie jest kluczowym elementem aranżacyjnym.
Dlaczego? Ponieważ styl boho to nie tylko aranżacyjny luz, ale i przytulność. A to ostatnie, oświetleniem naprawdę można osiągnąć.
Jakie zatem powinno być?
Odpowiadamy jednym słowem - zróżnicowane! Nie tylko rozmieszczone na kilku poziomach, ale również pełniące różne funkcje.
Klosz w kształcie kapelusza ze stali lakierowanej? Ażurowy bambusowy, a zarazem artystyczny klosz? Kinkiet z naturalnych plecionych włókien? Nowoczesny design w kształcie liści? Każdy znajdzie coś dla siebie.
Nieważne, na jakie oświetlenie się zdecydujesz. Pamiętaj, że jedna lampa w salonie, to zdecydowanie za mało!
Salony w stylu boho uwielbiają, gdy dużo się w nich dzieje. Łatwo osiągnąć ten efekt za pomocą dobrze dobranych dodatków i akcesoriów.
Puste ściany nie są tu mile widziane! Proste, minimalistyczne obrazy lub te o ciekawych kształtach, to coś, co musisz na nich zawiesić. Dobrze sprawdzą się też kinkiety, które będą pełniły funkcję i oświetlenia, i elementów dekoracyjnych.
Niezmiennie, najchętniej wykorzystywane w stylu boho są makramy. Nie tylko wykorzystywane jako dekoracje ścienne, ale także jako doniczki czy makramowe kwietniki.
Rośliny powinny zagościć w salonie, jeśli chcesz wprowadzić w nim lekkość. Warto je podkreślić za pomocą plecionych koszy. Te większe lepiej ustawić na podłodze, mniejsze - na stoliku lub parapecie.
Styl boho uwielbia wszelkie wzory, ale i to może okazać się niekiedy zwodnicze. Łatwo jest popaść w przesadę. Jak zatem je wprowadzić?
Zdecydowanie najłatwiej za pomocą poduszek czy zasłon, choć w tym stylu dobrze będą prezentowały się również lniane zasłony.
KONTAKT
ADRES
Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,
05-077 Warszawa
SOCIAL MEDIA
© Copyright 2024 by Studio Linea