Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
01 lutego 2023

Projekt restauracji — łączymy funkcjonalność z estetyką

Projektowanie wnętrz restauracji Warszawa

Projekt restauracji jest nie lada wyzwaniem. Szczególnie w czasach, kiedy lokale gastronomiczne konkurują między sobą nie tylko smakiem, ale i wystrojem.

 

Restauracja wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na:

 

 

Każdy wystrój jest inny - projekt lokalu gastronomicznego

Wystrój, jest pierwszym, na co zwracamy uwagę, dlatego to tu, jako architekci, kładziemy największy nacisk. Wnętrze w konkretnym, np. nowoczesnym stylu z dodatkami zaczerpniętymi ze stylu loftowego, to idealne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie minimalizm i elegancję.

Wysoki sufit jest coraz częściej wykorzystywany szczególnie w nowym budownictwie. Główną zaletą takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie przestrzeni oraz nadanie mu trójwymiarowości.

Dodatkowo sala konsumpcyjna, według warunków technicznych powinna być o odpowiednich parametrach, tj. powinna wynosić do 2,5 m minimum wysokości przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej lub klimatyzacji. Projektowana sala miała więcej niż 3 m, tym sposobem wykonując projekt restauracji, udało się nam spełnić minimalne wymagania oraz zaaranżować przestrzeń według naszej wizji i potrzeb inwestora.

Każdy wystrój jest inny - projekt restauracji

Tak zaprojektowane wnętrze daje ogrom możliwości, na które również się zdecydowaliśmy. Na środku i w górnej części wysokich ścian umieściliśmy kinkiety w różnych kształtach oraz sztukaterie, które dodatkowo są podświetlane przy użyciu taśm ledowych.

Natomiast na dole kawiarni postawiliśmy na przeciągnięcie welurowego obicia również na ściany. W odpowiedniej wysokości 46 - 50 cm, zapewniają klientom miękkie i wygodne siedzisko, a przy tym urozmaicają wygląd restauracji.

Wykorzystaliśmy ogromne lustra w różnych kolorach oraz przeszklenia, które bardzo dobrze oświetlają dużą restaurację. Ponadto duże okna dodały również nowoczesnego charakteru.

Wystrój lokalu gastronomicznego - projekt restauracji

Schody wykonane ze stali w połączeniu z trepami z czarnej blachy ryflowanej prowadzą bezpośrednio na samonośną stalową antresolę.

Warto wspomnieć, że taras wraz ze schodami został zabezpieczony przeciwpożarowo. Jest to aspekt, o którym zawsze trzeba pamiętać, projektując m.in. restauracje.

Restauracja jest miejscem użyteczności publicznej, dlatego nawierzchnia nie tylko musi być estetyczna i pasować do wystroju, a ponadto musi spełniać szereg ważnych funkcji. Trwała, antypoślizgowa, wodoodporna, odporna na ścieranie, a przede wszystkim - bezpieczna.

Mając do wykorzystania dużą przestrzeń z podziałem na miejsca przy stoliku oraz przy barze, zdecydowaliśmy się wykorzystać dwa rodzaje płytek gresowych w formie drewnopodobnych kasetonów oraz mozaiki, aby znacząco rozdzielić te przestrzenie.

Nowoczesna aranżacja lokalu gastronomicznego - projekt restauracji

Natomiast na antresoli znalazła się ogniotrwała płyta OSB, pokryta panelami LVT w ciemno grafitowym kolorze. Realizując projekt, zdecydowaliśmy się na taką decyzję, ponieważ warunki techniczne nakazują, aby wysokość antresoli miała min. 2,2 m.

Na płycie postawiliśmy welurowe fotele o jasnej łososiowej barwie, aczkolwiek całość została utrzymana w nieco ciemniejszych barwach. Dzięki temu lokal zachowany jest w intymnym, glamour klimacie.

Projekt restauracji - urządzenie przestrzeni przez Studio Linea

Zobacz, jak nasze studio projektowe zajęło się urządzeniem przestrzeni restauracji.

 

 

Projektowanie restauracji - aranżacja jako klucz do sukcesu

Projektowanie restauracji wymaga od nas oryginalnego myślenia. W końcu lokale gastronomiczne są miejscami często uczęszczanymi. Dlatego warto zadbać o szczegóły oraz, aby wykorzystane rozwiązania w budynku były trwałe.

Niewygodne krzesła, za niski lub za wysoki stolik, które wymuszają na nas niekomfortową pozycję podczas spożywania posiłków, to jeden z często popełnianych błędów. Ważne więc, aby wysokość i wielkość stołu odpowiednio dobrać do krzeseł.

Projekt restauracji - aranżacja jako klucz do sukcesu

Przyjmuje się, że wysokość stołu powinna mieć od 73 do 75 cm, natomiast szerokość blatu powinna pozwolić klientom na swobodne korzystanie ze sztućców. Dlatego wybrane przez nas stoły mają wysokość 75 cm, a wielkość blatu wynosi 80 × 80 cm.

W naszym projekcie restauracji zdecydowaliśmy się na nowoczesne połączenie. Drewniany blat, który kojarzy się z klasyką oraz elegancją zostawiliśmy z odrobiną ekstrawagancji w postaci weluru na fotelach.

Projekt restauracji - nowoczesne połączenie klasyki z ekstrawagancją

Wykorzystany materiał jest nie tylko miękki i miły w dotyku, lecz również odznacza się wyjątkową odpornością na ścieranie i rozrywanie.

Stoły natomiast dobraliśmy w kształcie kwadratu z drewnianym blatem. Wybrany kształt nie jest przypadkowy, ponieważ pozwala on na swobodne łączenie stołów. Może się to okazać szczególnie przydatne w przypadku organizowania imprez zamkniętych.

Projekt restauracji - stoły i krzesła

 

 

Projekt restauracji - bordo i niebieskości

Z punktu widzenia gości, nie tylko jedzenie odgrywa ważną rolę w restauracjach. Warto skupić się również na estetyce, tj. doborze odpowiednich kolorów. Powinny być ciekawe, ponieważ to one przyciągają wzrok i zatrzymują uwagę na dłużej.

We wnętrzu restauracji zdecydowaliśmy się na połączenie dwóch kolorów, tj. niebieskiego i bordo, które znajdują się blisko na kole barw. Dzięki temu zaprojektowany lokal jest spójny i stanowi pewną drogę do aranżacyjnego sukcesu.

Kolor bordowy, który znalazł się na ścianach, wg. psychologii kojarzy się z monarchami, oraz panowaniem, a co za tym idzie - z władzą. Odcień ciemnej czerwieni określa także bogactwo i prestiż. Ponadto wzbudza w nas podekscytowanie.

Widząc niebieski natomiast, pierwszym co przychodzi nam na myśl, są pozytywne skojarzenia, takie jak niebo czy morze. Niebieskie barwy działają na nas uspokajająco i pobudzają do twórczego myślenia. Niebieski również utożsamiany jest z wiedzą i jednością.

Projekt wnętrza uwzględnił również akcenty tonujące i ocieplające całość jak drewniane blaty czy bujna roślinność.

Projekt restauracji - bordo i niebieskości

 

 

Projekt wnętrz lokali gastronomicznych a oświetlenie budujące nastrój

Dobrze dobrane lampy w restauracji to jedno z trudniejszych zadań do wykonania. Powinny przyciągać uwagę i tworzyć niepowtarzalny klimat, aby klienci z chęcią wracali do kawiarni.

W aranżowanym wnętrzu mieliśmy duże polu do popisu. Zdecydowanie ułatwił nam to wysoki sufit, który pozwolił na efektowne wykorzystanie kilkunastu lamp z okrągłym kloszem.

Projekt restauracji a oświetlenie budujące nastrój

Swobodnie zwisające z kilkumetrowego sufitu nie tylko oświetlają dużą przestrzeń restauracji, a dodatkowo wyglądają naprawdę zachwycająco.

Pozostała przestrzeń została doświetlona lampkami, które zwisają bezpośrednio nad stolikami. Brak jakiegokolwiek abażura nadaje im surowego, nowoczesnego, a przy tym eleganckiego wyglądu.

Aby miejsce pozostało jasne, umieściliśmy również na ścianach nowatorskie kinkiety w formie prawdziwych kryształowych talerzy, aczkolwiek dopasowanych do wnętrza.

Tak niepozorne udekorowanie ściany jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o element marketingowy. Przyciąga ona uwagę klientów, którzy bardzo chętnie robią sobie na niej kreatywne zdjęcia.

Natomiast pod koniec dnia, światła zmieniają barwę oraz zostają znacznie przygaszone. Dzięki temu restauracja zmienia dotychczasowy klimat i wieczorową porą staje się drink-barem, gdzie można się rozerwać nie tylko podczas weekendowych imprez.

Podświetlenie regałów za barem to również jeden z lepszych sposobów, który wykorzystaliśmy, tworząc projekt restauracji. Z pewnością zwróci on uwagę oraz zachęci niejednego gościa do skosztowania nieco ciekawszych alkoholi.

Projekt restauracji a nowoczesne oświetlenie

 

 

Nie tylko piękno jest istotne - trochę o funkcjonalności

Funkcjonalność pomieszczeń jest dość złożoną kwestią, którą trzeba uwzględnić, wykonując projekty restauracji. Ich wielkość i rozmieszczenie, ilość miejsc, wyposażenie oraz usytuowanie baru może stanowić nie lada wyzwanie dla projektanta.

Gościom lokalu należy zapewnić wystarczająco intymności, nie pomijając przy tym obsługi, która przy największym obłożeniu miejsca, musi mieć zapewnioną możliwość swobodnego przemieszczania się między stolikami.

Stoły umieściliśmy w łatwo dostępnych miejscach, aby kelnerzy bez żadnych trudności mogli serwować zamówione posiłki, a goście mogli bezproblemowo przemieszczać i mijać się na sali konsumpcyjnej.

Nie zapomnieliśmy również o zapewnieniu każdemu z klientów swobodnego zasiadania przy stole, dlatego zachowaliśmy również odpowiednią odległość między stołami, która wynosi min. 1,5 m, licząc od brzegów blatu.

Nie tylko piękno jest istotne - trochę o funkcjonalności - projekt restauracji

 

 

Projekty restauracji - dodatki

Dodatki potrafią połączyć wszystkie pojawiające się elementy w lokalu. Dlatego są one ważną dekoracją. Potrafią stanowić jednak nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli chcemy, aby nie służyły nam jedynie do zbierania kurzu.

Projekt restauracji - dodatki

Warto zatem postawić na minimalizm i prostotę, decydując się na wysokie świeczki lub kwiaty cięte. Doskonałym wyborem może okazać się jednak… brak jakichkolwiek dekoracji na stole, na który zdecydowaliśmy się przy wykonywaniu projektu kawiarni.

 

 

Projektowanie wnętrz restauracji - trendy i wyczucie

Projekty restauracji są szczególnym wyzwaniem i wymagają szczególnego podejścia. Inspiracje możemy czerpać zewsząd - otaczającej nas przyrody, sztuki czy nauki.

Jednak aby stworzyć wyjątkowy wygląd restauracji, przy sporządzaniu projektu kawiarni, nie należy zapominać również o zmieniających się trendach oraz potencjalnych potrzebach gości.

 

 

Wybierz odpowiednią lokalizację - projekty restauracji

Ważne jest, aby jak najlepiej wkomponować obiekt budowlany w otoczenie – sielski krajobraz podmiejski lub zwartą zabudowę miejską.

Projekty kawiarni zawsze dostosowujemy do potrzeb inwestora.

Również wybierając indywidualny projekt restauracji z naszego biura architektonicznego, z pewnością warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej lokalizacji i styl, a następnie wybrać taką opcję, która połączy możliwość wygodnego użytkowania lokalu z łatwą realizacją jej budowy.

Restauracja wymagała od nas uwzględnienia przede wszystkim przepisów przeciwpożarowych czy sanepidowskich, które należy spełnić, jeśli tworzymy projekt lokalu użyteczności publicznej, jak restauracja.

Nasze projekty restauracji są dopracowane w każdym detalu – przekonaj się o tym!


Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea