Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
09 sierpnia 2023

Projekt pokoju dla dziewczynki - wcale nie musi być różowo

Projekt pokoju dla dziewczynki - wcale nie musi być różowo

Jak stworzyć projekt pokoju dla dziewczynki? Pokój dla naszej pociechy powinien wyróżniać się nie tylko estetycznym wyglądem, lecz również musi spełniać szereg ważnych funkcji. Pomieszczenie to będzie dziecku służyło na lata, zatem musi być dla niego miejscem prywatnym, które pozwoli mu na spędzanie samodzielnie czasu, ale także miejscem zabaw, nauki czy realizowanie swojego hobby. Jak zaprojektować tę przestrzeń? Jakie meble wstawić oraz jakich kolorów użyć?

 

 

Projekt pokoju dla dziewczynki - od czego zacząć?

Przede wszystkim projektując pokój, powinniśmy się skupić nie tylko na tym, czy urządzamy pokój dla chłopca, czy dla dziewczynki.

Na pierwszym miejscu powinno być… dziecko!

Jeżeli nasz maluch ma już swoje upodobania i potrafi wypowiedzieć swoje zdanie, to niezależnie od płci, powinniśmy zapytać dziecko o wygląd wymarzonego pokoju.

Mniejsze dzieci są natomiast zdane na rodziców, co dorosłym pozostawia duże pole do popisu.

Rodzice, aranżując pokój, powinni uwzględnić aspekty bezpieczeństwa, ergonomię i rozkład i wysokość mebli w pomieszczeniu.

Nie bez znaczenia jest jednak kolor, który odpowiednio dobrany, może pozytywnie wpływać na nastrój naszego małego lokatora. Co więcej, jeśli dziecko jest duże, może samo wybrać, dekoracje, tapetę czy kolor farby, który znajdzie się na ścianach.

Niewątpliwie będzie to wspaniały czas spędzony z dzieckiem, jak również możliwość wykazania się kreatywnością. Zarówno dziecka, jak i rodziców.

 

 

Meble, które rosną wraz z dzieckiem

Zapotrzebowanie każdego dziecka zmienia się wraz z wiekiem. Możesz z każdym rokiem wymieniać dziecku meble, czy kupować coraz to nowsze zabawki.

Aczkolwiek możesz też zakupić meble, które będą rosły wraz z dzieckiem, np. regulowany fotel, który z pewnością posłuży na lata. Do fotela nie może również zabraknąć biurka, które nie tylko może posiadać regulację wysokości, co jeszcze regulację kąta nachylenia blatu.

Rosnące łóżko dziecięce, choć brzmi trochę tajemniczo, to jest niczym innymi jak łóżkiem z możliwością regulacją długości za pomocą jego rozsuwania według potrzeby.

Projekt pokoju dla dziewczynki - od czego zacząć?

Kolejnym meblem, który może znaleźć się w pokoju dziecka, jest regał. Taka szafka składa się z kilku części, które można w razie konieczności dokładać. Na początku pomieścisz więc w niej zabawki, a później na ich miejscu mogą znaleźć się książki i zeszyty.

Niezależnie od tego, na jakie meble się zdecydujesz, warto wybrać te wykonane z naturalnych materiałów i wykończone w jasnych barwach.

 

 

Projekt pokoju dziewczynki - kolorowy zawrót głowy

Mimo że w pokoju dziewczynki cały czas prym wiedzie stereotypowo kolor różowy, to coraz częściej odchodzi się od takiego wykończenia i wprowadza styl skandynawski.

Urządzając pokój dziecka, weź pod uwagę jego temperament. Jasne, stonowane kolory nie będą rozpraszały, lecz pozwolą mu się skupić na zabawie czy nauce.

Do kolorów, które możesz wykorzystać, należą wszelkie pastelowe odcienie, niebieskości, róże, beże czy zielenie. Można je zestawić z dekoracjami w intensywniejszych barwach lub wzorzystymi tapetami czy niecodziennymi dekoracjami.

Na ścianach może również znaleźć się pomarańcz, żółć czy róż, które dziewczynki również lubią. Takie kolory dodają energii i poprawiają nastrój. Ciepłe barwy możesz zestawić z jasnymi dodatkami, które nadadzą balans w przestrzeni.

Projekt pokoju dziewczynki - kolorowy zawrót głowy     Projekt pokoju dziewczynki - kolorowy zawrót głowy

 

 

Pomysły na ścianę w pokoju dziewczynki

Robiąc projekt pokoju dla dziewczynki, warto odejść od bieli czy minimalistyczności. Pokój najmniejszych lokatorów powinien  być pełen kolorów i wzorów, aby rozwijać wyobraźnię od najmłodszych lat.

Najlepiej w takim przypadku sprawdzą się różnego rodzaju tapety. Do wyboru mamy szereg różnych wzorów, od flamingów, przez kwiaty, aż po jednorożce. Co więcej, możemy też zdecydować się na umieszczenie fototapety lub samodzielnie zrobionego zdjęcia.

Musimy jednak mieć na uwadzę, że gust dzieci bardzo szybko się zmienia, i choć dzisiaj dziecko jest fanem Anny z „Krainy lodu”, to jutro może chcieć, aby na ścianie znalazła się „Barbie”.

Tak wzorzyste tapety, najlepiej sprawdzą się na jednej ścianie. Wniosą urozmaicenie do przestrzeni, nie przytłaczając jej.

Inną opcją jest wybór małych naklejek ściennych. Możesz je przykleić w dowolnym miejscu i w dowolnej ilości, a ich dodatkową zaletą jest możliwość odklejenia ich bez uszkadzania ściany.

Poza wyżej wymienionymi dekoracjami ściennymi, mamy również do wyboru bogaty repertuar w postaci ozdób do zawieszenia.

Mapa świata, dzięki której dziecko będzie poznawało świat? Obrazy w pięknych ramach, które dziecko samo wybierze? Lustro w owalnym kształcie? A może drobny napis lub litery z inicjałami dziecka? I na to nie zabraknie miejsca!

 

 

Projekt pokoju dla dziewczynki - podział na strefy

Projekt pokoju dla dziewczynki - podział na strefy

Projektowanie pokoju dla dziewczynki to wyzwanie, które wymaga nie tylko pomysłowości, ale również umiejętności organizacji przestrzeni.

Jednym z kluczowych elementów projektowania jest podział pokoju na strefy, tak aby każda z nich pełniła określoną funkcję. W ten sposób stworzysz przestrzeń, która będzie zarówno funkcjonalna, jak i przyjazna dla dziecka.

 

Kącik zabaw

Przestrzeń, gdzie dziecko będzie spędzało w początkowych latach swojego życia, jest istotna, To jak ja urządzisz, może mieć wpływ na rozwój kreatywności malucha, jak i ruchu.

W takim kąciku mogą znaleźć się zarówno zabawki, które wspomogą pracę mózgu i pozwolą wykazać się logicznemu myśleniu, jak i pluszaki. W końcu dziecięcy okres to niekończąca się zabawa.

Na ścianie może znaleźć się również mini ściana wspinaczkowa, czy drabinki, które będą wymuszały na dziecku aktywność fizyczną.

Projekt pokoju dla dziewczynki - kącik zabaw     Projekt pokoju dla dziewczynki - kącik zabaw

 

Kącik edukacyjny

Własny kącik, który będzie miejscem wyciszenia się dziecka, spełnianiem swoich pasji czy rozwijania się, to istotne miejsce.

Zadbaj, by ta przestrzeń nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem. Wprowadzenie kolorowych dodatków, kolorowych zeszytów i długopisów czy ramek ze zdjęciami na pewno umilą dziecku naukę.

 

Strefa wypoczynku

Projekt pokoju dla dziewczynki - strefa wypoczynku

Projekt pokoju dla dziewczynki powinien uwzględnić również miejsce na przestrzeń relaksu.

Nie tylko łóżko może pełnić taką funkcję, lecz również przeznaczony specjalnie do tego kącik.

Ostatnio modne podwieszane fotele kokony, hamaki, miękkie pufy czy fotele to miejsca, które mogą stać się miejscem czytania książki czy nicnierobienia.

Połóż na nich koc wykończony frędzlami lub kilka miękkich poduszek. Dzięki przytulności dziecko chętnie będzie przebywało w tym miejscu!

 

 

Oświetlenie w pokoju: trendy i pomysły na lampy i kinkiety

Projekt pokoju dla dziewczynki musi być dokładnie przemyślany. Z racji, że znajduje się podział na strefy, trzeba także dobrać odpowiednie oświetlenie.

Dobierając oświetlenie i rozmieszczając je w różnych strefach, pamiętaj, że zimne  odcienie pobudzają i uaktywniają malucha, natomiast te o ciepłej barwie sprzyjają relaksowi.

Oświetlenie główne, które znajdzie się w centrum na suficie, jest obowiązkowe. W niskich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się plafony, a w wyższych - wiszące lampy z możliwością regulacji.

Na biurku nie może zabraknąć oczywiście lampki biurowej, która przyda się do oświetlania zeszytów czy kolorowanek późnymi wieczorami lub w pochmurne dni.

Projekt pokoju dla dziewczynki - oświetlenie

Ścienne oświetlenie w postaci kinkietów sprawdzi się w przypadku doświetlenie kącika zabaw, relaksu czy tuż nad łóżkiem. Dziecko czytając książkę przed snem, będzie sobie mogło z łatwością takie oświetlenie wyłączyć, lub jeśli śpi z zapaloną lampką, to kinkiety mogą okazać się rewelacyjnym rozwiązaniem.

Pamiętaj, że lepiej zastosować kilka lamp o mniejszej intensywności, niż jedną o bardzo dużej!

Naturalne oświetlenie, czyli duże okna, przez które będzie wpadało naturalne światło, to ważny aspekt w rozwoju dziecka.

Naturalne światło pomaga regulować rytm dobowy, poprawia nastrój i wpływa na kości zdrowia i mechanizmu działania. Dlatego ważne jest, aby dzieci miały dostęp do światła dziennego, szczególnie w miejscach, w których spędzają dużo czasu.

 

 

Bezpieczna przestrzeń dziecka

Żaden rodzic nie chce, aby dziecku stała się krzywda, dlatego warto zadbać i pomyśleć o każdym aspekcie, który zadba o bezpieczeństwo malucha.

Nie zawsze mamy też czas na spędzanie czasu z dzieckiem lub dziecko jest na tyle duże, że wie, iż chce samemu się pobawić.

 

Warto się więc zabezpieczyć, poprzez zadbanie, aby:

  • meble miały zaokrąglane ranty,
  • łóżeczko miało barierkę ochronną,
  • na podłodze znalazł się puchaty dywan, który zminimalizuje skutki ewentualnego upadku,
  • w pokoju znalazły się miękkie pufy,
  • przedmioty, które nie mają wpaść w ręce pociech, znalazły się wysoko na półkach,
  • zabezpieczyć okna, aby dziecko nie miało możliwości samodzielnego ich otwarcia,
  • zabezpieczyć wszystkie gniazda elektryczne, przed wkładaniem w nie różnych przedmiotów.

 

Projekt pokoju dla dziewczynki - bezpieczna przestrzeń

 

 

Projekt pokoju dla dziewczynki - tekstylia i zabawki

W pokoju każdego dziecka nie może zabraknąć tekstyliów, które będą kojarzyły się z przytulnością. Ważne, aby poza trwałością i łatwością w czyszczeniu, były również bajkowe.

Mały puchaty dywanik, który ułoży się z każdą podłogą, czy to z parkietem, płytkami, czy linoleum. Każdy wie, że bez niego w pomieszczeniu pusto i chłodno.

Również na całej podłodze możesz wyłożyć wykładzinę, która stworzy przytulną atmosferę. Doskonale sprawdzi się w pokojach tych najmłodszych, którzy jeszcze często upadają.

Wiadomo też, że dziecko poznaje świat poprzez dotyk. Dotyczy to nie tylko poznawania świata poprzez dłonie, ale również przez bose stopy. Kładąc dywan na całej powierzchni, pozwolisz maluchowi poznawać świat również za ich pomocą.

Dbając o zdrowie i komfort snu malucha, na łóżku powinny znaleźć się naturalne wykończenia. Lniane, bawełniane lub satynowe poduszki i kołdra, to najlepsze co możesz ofiarować swojemu dziecku.

Projekt pokoju dla dziewczynki - tekstylia i zabawki

Kocyki, które mały lokator będzie mógł zabierać ze sobą. Kto z nas w dzieciństwie nie miał kocyka czy pluszaka, który zawsze mu towarzyszył?

Zadbaj zatem, aby i Twoje dziecko miało swojego mniejszego towarzysza w poznawaniu świata.

 

Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea