Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
20 lipca 2023

Ogrzewanie podłogowe - zadbaj o ciepło i komfort w Twoim domu

Ogrzewanie podłogowe - zadbaj o ciepło i komfort w Twoim domu

Marzysz o cieple i komforcie w każdym pomieszczeniu swojego domu? Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które może spełnić Twoje wszelkie oczekiwania. W naszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące instalacji podłogowej. Odpowiemy na pytanie, czy ogrzewanie podłogowe ma jakiekolwiek wady, jakich kosztów należy się spodziewać i wiele więcej.

 

Spis treści:

 

 

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Klasyczna podłogówka to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę i prostotę. Jakie rodzaje ogrzewania podłogowego wyróżniamy? Który z nich jest najlepszy i najbardziej ekonomiczny?

 

Powietrzne ogrzewanie podłogowe

Jest to ogrzewanie podłogowe, które jest najmniej znane w Polsce, aczkolwiek uznaje się za najlepszą alternatywę tradycyjnych grzejników.

Polega na połączeniu powietrznego ogrzewania podłogowego wraz z konstrukcją podłogową. Oznacza to nic innego, jak przepływ powietrza przez specjalne kanały, które są połączone pod podłogą.

Ogrzewanie to jest bardzo wydajne i energooszczędne. Zapewnia również komfort termiczny.

Jednak, jeśli decydujesz się na ten rodzaj ogrzewania, musisz uwzględnić, iż powietrznej podłogówki nie zamontujesz w już gotowym pomieszczeniu, dlatego warto rozważyć ją już na etapie budowania domu, lub przed wykonaniem ewentualnego remontu.

 

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Jak każde rozwiązanie, i to ma swoje plusy i minusy. I choć ostatecznie koszty eksploatacyjne są niskie, tak energia elektryczna może okazać się sporym wydatkiem.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Zatem zaleca się instalacja tego typu rodzaju podłogówki tylko do poszczególnych pomieszczeń, a także do korzystania z niej jako uzupełnienie systemu grzewczego.

Zamontowane pod podłogą przewody grzejne, przewodzą prąd, a co za tym idzie - nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Temperaturę reguluje się za pomocą termostatu, tym samym ustawienie optymalnej temperatury nie powinno stanowić większego problemu.

 

Wodne ogrzewanie podłogowe

Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie. Podpowiadamy dlaczego! Główną korzyścią i zaletą takiego rozwiązania jest równomierny rozkład ciepła, brak cyrkulacji powietrza oraz wysoki komfort użytkowania.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie opiera się na zamontowaniu rur, w których przepływa woda. Niekiedy konieczne jest również zamontowanie specjalnych zaworów lub kotła, aczkolwiek korzyści i koszty eksploatacyjne, które mówią same za siebie, są warte tych kilku dodatkowych wydatków.

 

 

Ogrzewanie podłogowe - wady

Ogrzewanie podłogowe, mimo swoich wielu korzyści, ma również wady. Głównymi z nich są:

 • wyższy koszt montażu, nawet o 30% niż w przypadku montażu tradycyjnych grzejników,

 • jeśli zostanie źle zainstalowane, może powodować problemy z wilgocią i pleśnią,

 • ogrzewanie podłogowe nagrzewa i ochładza się zdecydowanie dłużej niż to tradycyjne,

 • niekiedy nie ma możliwości instalacji ogrzewania podłogowego, np. w już istniejących budynkach,

 • każda awaria ogrzewania wymaga skuwania nawierzchni,

 • ograniczenia co do wykończenia podłogi, najlepiej sprawdzi się kamień oraz ceramika lub panele, a także konieczność zrezygnowania z ciepłych i puszystych dywanów,

 • przed instalacją ogrzewania, należy wykonać dokładne plany pomieszczeń, aby uniknąć stawiania na powierzchni, pod którą znajduje się ogrzewanie ciężkich mebli oraz instalacji sanitariów WC.

 

 

Koszt instalacji

Myśląc o instalacji ogrzewania podłogowego, warto zwrócić szczególną uwagę na koszta, jakie poniesiesz.

Wyżej wspomnieliśmy, że koszt instalacji podłogówki jest wyższy niż tradycyjnych grzejników. Warto jednak zaznaczyć, że mimo iż koszt samej instalacji na początku jest wyższy, w późniejszym czasie koszta eksploatacji są znacznie niższe.

W przypadku grzejników tradycyjnych, ściennych, należy liczyć się z wydatkami ponad 4000 zł rocznie. Natomiast w przypadku ogrzewania podłogowego, koszty te można zminimalizować nawet do 600 zł.

Sam koszt instalacji podłogówki może być zróżnicowany, w zależności od rodzaju czy metody wykonania. Natomiast najczęściej oscyluje w granicach 80 - 150 zł/ m2. W kwocie tej zawiera się zarówno koszt materiałów, jak i robocizny.

 

 

O czym pamiętać instalując ogrzewanie podłogowe

O czym pamiętać instalując ogrzewanie podłogowe

Jak każdy element wyposażenia wnętrza i ogrzewanie podłogowe musi zostać odpowiednio przemyślane oraz dobrane pod nasze preferencje i warunki panujące w mieszkaniu. Odpowiednio zaplanowane pomieszczenia czy zapotrzebowanie na ciepło to tylko podstawowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę. O czym jeszcze należy pamiętać, by nie popełniać błędów?

 

Przygotowanie podłoża

Wydaje się to mało ważnym aspektem, aczkolwiek już samo oczyszczenie i wyrównanie podłoża może być kluczowym czynnikiem poprawnego działania ogrzewania podłogowego. Czyste i równe podłoże pozwoli na lepsze oraz skuteczniejsze przyleganie izolacji termicznej.

 

Izolacja termiczna

Przede wszystkim powinna mieć odpowiedni współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu podłoga nie tylko będzie przenosić założone obciążenie, ale również będzie tłumić dźwięki uderzeniowe.

 

Dylatacja

Dylatacja jest to nic innego jak specjalnie pozostawiona szczelina, której zadaniem jest oddzielenie poszczególnych elementów budynku.

Ogrzana podłoga pracuje wraz z płytkami, zatem należy zadbać, aby po czasie nie zaczęły one pękać. W tym celu wystarczy, np. za pomocą fugi oddzielić płytki od ściany.

 

Dobór odpowiedniej posadzki

Odpowiedni dobór nawierzchni jest kolejnym ważnym elementem, który należy uwzględnić, decydując się na podłogówkę.

Choć na ogrzewanie podłogowe możemy położyć już niemal każdy materiał, to warto wiedzieć, że każdy z nich ma różny wskaźnik oporu termicznego, np. drewno ma inną wartość niż płytki ceramiczne.

Z czasem może się więc okazać, że podłoga jest niedogrzana lub temperatura nawierzchni jest tak wysoka, że uszkadza panele.

 

Próba szczelności

Wykonanie próby szczelności jest nie tylko koniecznością, która w przyszłości może być podstawą do uzyskania gwarancji w razie uszkodzenia ogrzewania.

To dzięki niej możemy przekonać się, czy instalacja jest szczelna i czy, np. w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego, nie występują żadne przecieki.

 

Automatyka i sterowanie

Ogrzewanie podłogowe - Automatyka i sterowanie

Wybierając instalację, warto zdecydować się na taką, która pozwala na ustawianie różnych wartości temperatury w zależności od dnia tygodnia. Dzięki temu system będzie zużywał mniej energii, a jednocześnie zagwarantuje odpowiedni poziom nagrzania w odpowiednim czasie.

Ogrzewanie podłogowe idealnie sprawdzi się w połączeniu z pompą ciepła. Wynika to z faktu, iż oba rozwiązania pracują na niskich temperaturach wody. Zatem kluczowe jest, aby pomiędzy źródłem ciepła a podłogówką była stosunkowo niska różnica temperatur.

 

Zakrywanie instalacji meblami

Ostatnim, choć mogłoby się wydawać, że mało istotnym aspektem, jest zakrywanie instalacji meblami.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe w salonie, warto wybrać szafki i sofę, które będą stały na nóżkach. Kluczowe może okazać się również zrezygnowanie z puszystego dywanu.

Takie rozwiązania zagwarantują odpowiednią przestrzeń, w której powietrze będzie mogło krążyć. W innym wypadku energia z ogrzewania zostanie skierowana wprost na meble, co może skutkować nie tylko uszkodzeniem mebli, ale i samej instalacji.

 

 

Dlaczego sam projekt ogrzewania podłogowego jest ważny?

Każdy budynek, niezależnie czy to mieszkalny, czy przeznaczony do celów użytkowych, musi posiadać projekt. Jednakże standardowy projekt budowlany, który uwzględnia jedynie instalację sanitarną, może okazać się zbyt ogólny oraz niewystarczający, aby użytkownik mógł uzyskać szczegółowe informacje dotyczące instalacji ogrzewania podłogowego. Właśnie dlatego, osobny projekt podłogówki, jest tak ważny i konieczny do wykonania.

Dobrze wykonany projekt instalacji ogrzewania podłogowego, w przyszłości pozwoli uniknąć wielu problemów na etapie eksploatacji systemu. Co więcej, jeśli sam projekt zostanie sporządzony rzetelnie, to sam montaż przebiegnie sprawnie oraz szybko.

 

Jak układać rury

Możemy wyróżnić dwa sposoby układania rur do ogrzewania podłogowego. Pierwszym z nich, a zarazem lepszym, jest układanie rur w taki sposób, aby tworzyły spirale. Ważne, aby w kolejnych rzędach, na przemian znajdował się odcinek zasilający i powrotny.

Ogrzewanie podłogowe - Jak układać rury?

Takie ułożenie rur pozwoli na równomierne nagrzewanie podłogi. Co więcej, odcinki nie powinny być dłuższe niż 150 m, aby nie stwarzać zbyt dużego oporu hydraulicznego.

Drugim sposobem jest układanie rur w tzw. meandry (wężownice). Jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób układania instalacji, aczkolwiek podłoga w takim ułożeniu nie nagrzewa się równomiernie. Im dalej patrząc w kierunku przepływu wody, tym ta jest chłodniejsza.

 

Jaka wylewka

Wylewka jest podstawą, na której znajdzie się wykończenie, dlatego musi zostać zaaplikowana w odpowiedni sposób. Przede wszystkim nawierzchnia musi być równa, co ułatwi montaż warstwy wykończeniowej. Co ważne i na co zwrócić uwagę, nie może dojść do tworzenia się tzw. mostków cieplnych. Im więcej tego typu zjawisk, tym większe prawdopodobieństwo, że ogrzewanie nie będzie skuteczne.

Jaka wylewka pod ogrzewanie podłogowe

Pod ogrzewanie podłogowe stosuje się wylewki samopoziomujące, takie, które umożliwiają równomierne rozprowadzenie ciepła. Do najpopularniejszych należą wylewki cementowe oraz anhydrytowe. Obie z nich mogą być stosowane do podłóg zarówno drewnianych, jak i betonowych.

Zatem wylewka pod ogrzewanie podłogowe ma kluczowe znaczenie. Nie można przy tym zapomnieć, że wylewka musi mieć odpowiednią grubość, tym samym tworząc ochronę rurek przed uszkodzeniami mechanicznymi. Grubość wylewki anhydrytowej wynosi już zaledwie 35 mm, natomiast cementowej - 6-7 cm to absolutne minimum.

 

 

Styropian pod ogrzewanie podłogowe

Decydując się na podłogówkę, należy przestrzegać szeregu przepisów. W ostatnich czasach możemy zauważyć, że w Polsce, jak i w Unii Europejskiej, kładzie się szczególny nacisk na energooszczędność budynków. Dlatego zasadne jest pytanie: jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe?

Normy, które zostały określone, nie tyle dotyczą samego styropianu, ile całej warstwy izolacyjnej. Powinna mieć ona wypór 1,5 m2 K/W.

Warto wiedzieć, że dotyczy to podłóg na gruncie. W przypadku pomieszczeń znajdujących się na piętrach nie ma potrzeby ich ogrzewania, ponieważ ewentualne straty ciepła, ogrzeją pomieszczenia znajdujące się niżej.

Warto zauważyć, że normy te są coraz bardziej zaostrzane, dlatego decydując się na ogrzewanie podłogowe, warto zdecydować się na lepszy jakościowo styropian, jako warstwę izolacyjną.

 

Jaki styropian?

Pod ogrzewanie podłogowe, warto zdecydować się na styropian, który będzie twardy i odporny na ściskanie. Współczynnik nacisku powinien wynosić przynajmniej EPS100. Wysoka twardość styropianu jest kluczowa, ponieważ zbyt miękki może prowadzić do odkształceń czy pęknięć w podłodze.

Przy wyborze styropianu istotna jest również wartość izolacyjna - lambda. Im wartość ta jest niższa, tym styropian znacznie lepiej izoluje. Za graniczną wartość lambdy można uznać 0,030.

 

Inne materiały izolacyjne

Na rynku jest wiele różnych możliwości, które będą spełniały swoje zadanie równie dobrze co styropian. Należą do nich:

 • keramzyt,

 • polistyren ekstradowany,

 • płyty z wełny mineralnej.

Jednak to właśnie styropian jest najpopularniejszym rozwiązaniem, ponieważ ma najlepszy stosunek jakości do ceny.

Decydując się na warstwy izolacyjne, można również rozpatrzyć warstwę izolacyjną przeciwwilgociową, a także izolację akustyczną. Zastosowanie ich podniesie komfort mieszkania.

 

 

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe możesz zainstalować zarówno w bloku mieszkalnym, jak i domu jednorodzinnym. Jednak by takie udogodnienie zostało zainstalowane, budynek musi być dobrze ocieplony, a podłogi wykończone odpowiednim materiałem.

Zatem, zanim wybierzesz panele podłogowe lub inne wykończenie powierzchni, zapoznaj się z zaleceniami producenta i upewnij się, że wybrana nawierzchnia będzie współgrać z ogrzewaniem podłogowym.

Alternatywą mogą być również deski drewniane wielowarstwowe lub hybrydowe. Taka nawierzchnia przygotowana jest w sposób, aby zapewnić najwyższą trwałość i solidność podczas intensywnej eksploatacji, a to niewątpliwie duży atut przy ogrzewaniu podłogowym.

 

Odpowiednia grubość paneli podłogowych

Panele podłogowe, pod którymi znajdzie się podłogówka, powinny mieć 8-9 mm grubości. Taka grubość pozwoli na sprawne przewodzenie ciepła i zapobiegnie powstawaniu odkształceń.

Zastosowanie grubszych paneli, min. 10 mm sprawi, że opór cieplny będzie zbyt duży, przez co ogrzewanie straci na efektywności.

Dobrym rozwiązaniem natomiast mogą okazać się panele winylowe, które mają zaledwie 5 mm grubości, aczkolwiek bardzo dobrze współgrają z ogrzewaniem podłogowym.

 

Współczynnik oporu ciepła

Kolejnym ważnym współczynnikiem, na który należy wziąć pod uwagę, jest współczynnik oporu ciepła, oznaczany literą R. Współczynnik nie dotyczy jedynie paneli, ale także stosowanego pod nie podkładu.

Według norm europejskich, przy podłogówce należy zastosować posadzkę oraz podkład o łącznej oporności ciepła do 0,15 m2 KW.

Jeśli natomiast interesuje Cię podłogówka z opcją chłodzenia, która świetnie sprawdza się podczas upałów, współczynnik R nie powinien przekroczyć łącznej wartości 0,1 m2 KW.

 

Klasa użyteczności i ścieralności

Jakie panele na ogrzewanie podłogowe - klasa ścieralności

Klasa użyteczności świadczy o wytrzymałości paneli. Według norm europejskich wartość ta oznaczana jest cyframi od 21 do 33.

Pierwsza cyfra oznacza rodzaj pomieszczenia w zależności od natężenia ruchu (2 – powierzchnia mieszkalna, 3 – powierzchnia mieszkalna o dużym natężeniu ruchu lub powierzchnia publiczna).

Druga cyfra natomiast oznacza intensywność używania paneli (1 – niski, 2 – średni, 3 – wysoki).

Zatem im wyższa klasa, tym wyższa odporność na uszkodzenia oraz użytkowanie. Z tego względu panele na ogrzewanie podłogowe powinny mieć klasę 31 lub 32. Takie wartości zapewniają wystarczającą odporność na wysokie temperatury.

Dodatkowo panele laminowane oznaczane są również klasą ścieralności od AC1 do AC6. Im niższa wartość (AC1, AC2), tym niższa odporność. Klasa AC6 natomiast charakteryzuje się najwyższą odpornością i takie panele są najczęściej spotykane.

Panele laminowane na ogrzewanie podłogowe powinny posiadać klasę ścieralności AC3 lub AC4.

 

 

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Myśląc o instalacji podłogówki, często stajemy przed wyborem: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Jednak dla wielu inwestorów wybór jest prosty - podłogówka. Dlaczego?

Jeśli na starcie naszym głównym kryterium jest cena, to tańsze zdecydowanie okażą się grzejniki. Natomiast jeśli zależy nam na nowoczesności, prostocie i estetyce, zdecydowanie lepiej sprawdzi się w tym przypadku podłogówka.

Kolejnymi korzyściami przemawiającymi za ogrzewaniem podłogowym są:

 • niższe stałe rachunki,

 • podłogówka rozprowadza ciepło równomiernie w całym pomieszczeniu, w przypadku grzejników - najcieplej jest w ich pobliżu,

 • w sezonie grzewczym ciepło buchające od grzejnika może sprawiać dyskomfort, być męczące w dłuższej perspektywie,

 • podłogówka zapewnia najbardziej bliski idealnemu rozkład temperatur we wnętrzu - ciepło w okolicach stóp, zimniej w okolicach głowy, w przypadku grzejników jest odwrotnie,

 • dzięki podłogówce możemy w pomieszczeniu utrzymywać niższą nawet o 2°C temperaturę, nadal odczuwając przyjemne ciepło, a co za tym idzie - oszczędzamy na kosztach ogrzewania.

 • nie tracimy miejsca w pomieszczeniach na grzejniki

 • ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje z pompą ciepła

 

 

Montaż instalacji

W zależności od rodzaju ogrzewania podłogowego czas ten może się znacząco różnić. Mimo że podłogówka staje się standardem w nowych domach, to wciąż zadajemy sobie wiele pytań. Od czego zależy czas montażu i czy montaż podłogówki jest skomplikowany?

Kiedy nie warto decydować się na ogrzewanie podłogowe

Czas montażu instalacji ogrzewania podłogowego zależy od dwóch ważnych aspektów.

Są to:

 • miejsce montażu - montaż ogrzewania zawsze jest skomplikowanym procesem, który wymaga dokładnego zaplanowania, nie każdy system wymaga montażu w całym budynku czy osobnego pomieszczenia na urządzenie grzewcze,

 • skomplikowanie - to jak skomplikowane, a co za tym idzie, narażone na awarie jest ogrzewanie podłogowe, zależy od rozkładu pomieszczeń, w których podłogówka jest montowana oraz od zastosowanego systemu grzewczego.

Dla przeciętnego domu o powierzchni 120 m2 w stanie surowym, bez wylewek, montaż ogrzewania podłogowego wodnego w systemie mokrym do etapu próby szczelności zajmuje 3-4 dni. Z kolei montaż systemu z membranami grzewczymi w celu pomiaru i sprawdzenia instalacji grzewczej trwa 1-2 dni.

Różnica wynika z faktu, iż montaż systemu z foliami grzewczymi jest mniej skomplikowany i nie wymaga instalacji urządzeń grzewczych (kotła, pompy ciepła).

 

 

Kiedy nie warto decydować się na ogrzewanie podłogowe

W teorii podłogówkę można zamontować w każdym budynku i w każdym pomieszczeniu. Istnieją jednak powody, kiedy lepiej z niej zrezygnować.

 • Jeśli mamy już gotowe podłogi, nie warto ich skuwać,

 • dla zdrowia lepiej zrezygnować z podłogówki w sypialni,

 • kiedy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe wodne mniejsze niż kilkadziesiąt m2, ponieważ koszt materiałów i robocizny będzie wysoki,

 • nie warto decydować się na montaż podłogówki w łazience, kiedy nie mamy, np. wanny wolnostojącej,

 • w miejscach, gdzie mamy drewno na podłodze, ponieważ drewno jest świetnym izolatorem i nie będzie przepuszczać ciepła.

Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea