Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
15 listopada 2023

Nowoczesny dom stodoła - niezmienny styl w architekturze

Nowoczesny dom stodoła - niezmienny styl w architekturze

W domu stodoła możesz cieszyć się harmonią natury i ciepłem tradycji, jednocześnie korzystając z nowoczesnych udogodnień i stylowych dodatków. To miejsce, gdzie rustykalne elementy spotykają się z nowoczesnym designem, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Idealne do relaksu i wypoczynku, zapewniające niezapomniane doświadczenia. Przygotuj się na podróż w czasie w tym wyjątkowym domu w stylu stodoły!

 

Spis treści:

 

 

Dom stodoła - specyficzny styl i charakter

Nowoczesny dom stodoła jest odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie prostą bryłą budynków z dwuspadowym dachem. Łączy wiejski styl z nowoczesnym designem, oferujące harmonię natury i wygodę współczesnego życia.

Dom stodoła - specyficzny styl i charakter

Pozostałymi cechami charakterystycznymi dla domów typu stodoła są:

 • liczne przeszklenia,
 • naturalne materiały na elewacji,
 • przestronne, minimalistyczne wnętrza,
 • wysoki salon - dotyczy to domu stodoły bez użytkowego poddasza,
 • energooszczędność.

Przeglądając różne projekty domów stodoły, nietrudno zauważyć powtarzający się schemat - połączenie tradycji z nowoczesnością. Ponadto domy te budowane są w zgodzie z panującym trendem dbania o środowisko oraz powrotem do natury.

 

 

Budować od nowa czy przerabiać?

Przerobić stodołę czy wybudować dom od podstaw? To pytanie, które często się pojawia. Zachowanie stodoły ze względów sentymentalnych może być bardzo kosztowne.

Dopasowanie starszych budynków do aktualnych wymogów generuje niesamowite koszta, przez co może okazać się, że dom, który miał być stosunkowo tani w budowie, będzie kosztował tyle, co wybudowanie willi.

 

 

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę

Projekty domów stodoła kuszą coraz więcej osób. Jednak zanim zdecydujesz się na tworzenie projektu z architektem, określ swoje oczekiwania i potrzeby względem domu.

Nowoczesny dom stodoła - Aspekty, na które warto zwrócić uwagę

Nie tylko aspekt wizualny odgrywa ważną rolę, chociaż wiadomo, że to on jako pierwszy przyciągnie naszą uwagę, lecz także ważne są również elementy takie jak:

 • główne cechy wpływające na funkcjonalność: powierzchnia użytkowa, liczba pokoi, łazienek i innych pomieszczeń; możesz również zdecydować o garażu i układzie pomieszczeń; architekt, np. z naszego biura tworząc indywidualny projekt, pomoże Ci w rozplanowaniu pomieszczeń;
 • praktyczność i efektywność energetyczna: w przypadku tworzenia indywidualnego projektu, warto skonsultować się z architektem w sprawie praktycznych rozwiązań, tj. rozmieszczenia pomieszczeń, dostępu do światła naturalnego; ważne jest również, aby architekt zwrócił uwagę na efektywność energetyczną projektu;

 

Nowoczesny dom stodoła - funkcjonalny projekt

 • dopasowanie do działki: architekt w projekcie indywidualnym sprawdza warunki terenowe, orientację względem słońca i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na funkcjonalność i estetykę domu.

 

Przed podjęciem decyzji zawsze warto skonsultować się z architektem lub projektantem wnętrz, np. z naszego biura. Pomogą Ci dopasować projekt do Twoich potrzeb i zapewnią odpowiednie wykonanie.

 

 

Dom stodoła - rodzaje

Nowoczesne domy stodoły można podzielić na kilka głównych rodzajów. Każdy z nich ma coś innego do zaoferowania, zatem z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

 

Dom stodoła parterowy

Dom stodoła parterowy jest najbardziej ekonomicznym projektem ze wszystkich przedstawionych. Ten rodzaj domu stodoły z łatwością wybudujesz nawet na niewielkiej działce.

Dom stodoła parterowy - rodzaje

Przy projektowaniu nowych budynków w stylu stodoły parterowej, głównym celem jest tworzenie oryginalnego charakteru, który jednocześnie spełnia współczesne potrzeby mieszkańców.

Wysokie sufity, drewniane belki i duże okna to charakterystyczne elementy, które można uwzględnić, aby wnętrze było jasne i przestronne.

Wnętrze parterowego domu stodoły można zaprojektować w stylu otwartej przestrzeni, gdzie kuchnia, jadalnia i salon, płynnie przechodzą jeden w drugi. Taka aranżacja otwiera przestrzeń i daje większą możliwość do spędzania czasu z bliskimi.

 

Dom stodoła z antresolą

Projektowanie domu stodoła z antresolą to fascynujące wyzwanie, łączące tradycję z nowoczesnym stylem życia. Oferuje wiele możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań.

Głównym celem projektowania domu stodoły z antresolą jest wykorzystanie przestrzeni w sposób efektywny i praktyczny.

Dom stodoła z antresolą - rodzaje

Antresola może pełnić różne funkcje, takie jak dodatkowa sypialnia, gabinet czy przestrzeń do relaksu. Może być również idealnym miejscem do pracy lub nauki, zwłaszcza jeśli dodamy biurko z regulacją wysokości, które zapewni elastyczność i komfort.

Dom stodoła z antresolą, loft

Projektowanie domu stodoły z antresolą to wyzwanie, które pozwala na wykorzystanie kreatywności i indywidualnego stylu. Niezależnie od tego, czy preferujesz nowoczesne, czy tradycyjne rozwiązania, taki dom z pewnością będzie unikalnym miejscem, które odzwierciedli Twoje preferencje!

 

Dom stodoła z garażem

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał domu stodoły, warto dodać funkcjonalny garaż jedno lub dwustanowiskowy. Wbudowany w bryłę domu pozwala, m.in. uniknąć wychodzenia z budynku w deszczowe dni.

Dom stodoła z garażem - rodzaje

Kolejną główną zaletą takiego rozwiązanie jest bezpieczne zaparkowanie pojazdu, chroniąc go przed kradzieżą i warunkami atmosferycznymi - gradem, ulewą czy nadmiernym słońcem.

Garażując pojazd, także poprawisz swój komfort zimą, bez konieczności wcześniejszego odśnieżania, latem - unikniesz przegrzania wewnątrz samochodu.

Garaż może stać się również warsztatem lub miejscem do przechowywania narzędzi samochodowych i ogrodniczych, oferując cenną przestrzeń gospodarczą.

Dom stodoła z garażem - warsztat

Chcesz urządzić w nim pralnię z suszarnią? Nie masz gdzie przechowywać dziecięcych zabawek lub sezonowego sprzętu sportowego?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób również zagospodarować dodatkową przestrzeń!

 

 

Dom stodoła - zalety i wady

Zanim zdecydujesz się na dom w stylu stodoły i zaczniesz jego planowanie oraz urządzanie, warto poznać wszelkie zalety i wady.

Dom stodoła w nowoczesnym stylu? A może nawiązujący do swojego wiejskiego pierwowzoru? W naszym studio architektonicznym przygotujemy dla Ciebie indywidualny projekt z uwzględnieniem wszelkich osobistych preferencji.

Dom stodoła - zalety i wady

 

Dom stodoła - zalety

Mimo uniwersalnego wyglądu, który nie przypadnie do gustu każdemu, warto opowiedzieć o wielu zaletach tego typu budowli.

Oto kilka z nich:

 • Unikalne elementy architektoniczne: dom stodoła ma często unikalny wygląd zewnętrzny, który może przyciągać uwagę i nadać mu wyjątkowego uroku.
 • Duża przestrzeń: stodoła często oferuje dużą powierzchnię, co daje wiele możliwości aranżacyjnych i przestrzeni do użytku.
 • Możliwość adaptacji: przekształcenie stodoły na dom daje możliwość dostosowania jej do własnych potrzeb i preferencji.
 • Potencjał kreatywności: przekształcenie stodoły na dom daje okazję do wykorzystania swojej kreatywności i stworzenia unikalnego i swojego wymarzonego wnętrza.
 • Energooszczędność: wykorzystanie rozwiązań, które ograniczają straty utraty ciepła oraz pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych, np. energooszczędne żarówki LED, okna i drzwi o dobrych właściwościach izolacyjnych czy panele słoneczne.
 • Dach bezokapowy: orynnowanie jest ukryte za maskownicami, które są łatwe w demontażu. Ponadto brak widocznych rynien nie psuje zaplanowanego efektu wizualnego.
 • Dopasowanie do natury: dzięki swojej naturalnie wykończonej elewacji (drewno, kamień), idealnie wpasowuje się w krajobraz. Nie tylko na wsiach czy obrzeżach miasta, lecz również w ich centrum.
 • Koszt: dzięki swojej prostej bryle, dom stodoła jest tani w budowie.
 • Dużo możliwości projektowych: dom stodoła może być zaprojektowany w różnych rozmiarach, zaczynając od najmniejszych domków i kończąc na dużych willach.
 • Wartość kulturowa: stodoła przekształcona na dom może mieć ciekawą historyczną wartość, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku i znaczenia.

 

Dom stodoła - wady

Zalet domu stodoły można doszukiwać się wszędzie, choć warto również wspomnieć o wadach, które również się pojawiają.

Do głównych, a zarazem najważniejszych możemy zaliczyć:

 • Brak prywatności: domy stodoła charakteryzują się przede wszystkim dużymi przeszkleniami. O ile takie rozwiązanie sprawdzi się na wsiach, tak w miastach może sprawiać trudności.
 • Prosta bryła i surowy wygląd: prosta bryła może stanowić problem osobom, które przyzwyczajone są do balkonów, tarasów czy antresoli. Natomiast minimalistyczny wygląd może budzić poczucie chłodu
 • Ograniczenia strukturalne: stodoła może mieć pewne ograniczenia strukturalne, które mogą wpływać na aranżację i funkcjonalność przestrzeni, np. dwuspadowy dach daje mniejsze możliwości na zagospodarowanie poddasza.

 

Czy mimo tych nielicznych, acz istotnych wad, warto pokusić się na dom stodołę? Wybór należy do Ciebie!

 

 

Koszt wybudowania domu w stylu stodoły

Większość z nas marzy o własnym domu, ale warto wziąć pod uwagę okoliczności i zasoby finansowe. Zatem, jeśli Twoim marzeniem jest dom stodoła, z pewnością interesuje Cię, ile może kosztować jego budowa.

Koszt wybudowania domu w tym charakterystycznym stylu może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rozmiar budynku, materiały wykorzystane do budowy, a także wykończenie wnętrz.

Dom stodoła - Koszt wybudowania domu w stylu stodoły

Dom stodoła dzięki swojej prostej bryle jest szybki i łatwy w wybudowaniu. Co więcej, dzięki swojemu kształtowi koszta budowy są znacznie niższe niż w przypadku domu o nieregularnym kształcie.

Najdroższym aspektem w całym przedsięwzięciu planowania i budowy domu są materiały przeznaczone do jego budowy oraz ewentualne koszty związane z energooszczędnością.

W nowoczesnym domu stodole, idącym z duchem czasu, nie może zabraknąć rozwiązań takich jak panele solarne, system rekuperacji, termostaty czy ogrzewania podłogowego.

Dom stodoła - nowoczesne rozwiązania

I chociaż na początku koszt budowy domu pasywnego będzie znacznie wyższy przez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, to w przyszłości zaoszczędzisz na niższych rachunkach za energię.

Planując dom stodoła o powierzchni ok. 100 m2, należy liczyć się z kosztem od ok. 150 do 400 tys. zł. W zależności od wykorzystanych materiałów i zastosowanej technologii.

Sporządzając kosztorys domu stodoła, należy również uwzględnić wszelkie formalności, takie jak:

 • opłata skarbowa - wynosi 1 zł od każdego m2, jednak nie więcej niż 539 zł,
 • koszt uzyskania załączników, które trzeba dołączyć do pozwolenia na budowę,
 • dodatkowe formalności związane z pozwoleniami i dodatkowymi opiniami, np. decyzji środowiskowej.

 

Miej zatem na uwadze, że kosztorys to nie tylko koszt budowy domu w stylu stodoły, lecz również formalności, które mogą wynieść dodatkowe kilka tysięcy złotych. Ponadto uwzględnij w budżecie podwyżkę cen za materiały, które mogą nastąpić już w trakcie budowy domu.

Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea