Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
01 lutego 2023

Nowoczesny projekt wnętrz kantyny pracowniczej

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej Warszawa

Kantyna pracownicza jest to miejsce przeznaczone dla wszystkich pracowników danego zakładu pracy i służy głównie do spożywania posiłków. Niemniej jednak jest to również miejsce odpoczynku czy przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami z dnia codziennego, co sprzyja budowaniu lepszych relacji w miejscu pracy i pomaga integrować zatrudnioną kadrę.

Ponadto to w tym miejscu pracownicy z zakładów produkcyjnych spotykają się z pracownikami sektora administracyjno biurowego, dlatego jest również miejscem do integracji pracowników. W związku z tym kantyna to jedno z ważniejszych miejsc znajdujących się w zakładzie pracy.

Co więcej, nawet pracodawcy zauważają, że zrelaksowany pracownik jest bardziej efektywny. Dlatego kantyna pracownicza z racji swojej ważności musi spełniać szereg zadań.

Spis treści:

 

 

Właściwe rozplanowanie stref kantyny

Projekt technologiczny kantyny pracowniczej powinien być stworzony przez odpowiedniego specjalistę, który zadba o wszystkie aspekty. Podstawą w projekcie kantyny pracowniczej jest odpowiednia forma obsługi oraz przygotowania i wydawania posiłków.

Istotne jest również zadbanie o to, aby projekt kantyny pracowniczej był zgodny z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz warunkami technicznymi, co zapewni bezpieczeństwo pracownikom. Lokal jest traktowany jako użyteczność publiczna, dlatego musi spełniać określone wymogi prawne i użytkowe.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - właściwe rozplanowanie

Warunki techniczne obejmują, m.in.:

Wysokość lokalu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kantyna pracownicza musi znajdować się w lokalu o minimalnej wysokości 3 metrów. Wynika to z konieczności zapewnienia odpowiedniej wentylacji i komfortu termicznego dla pracowników.

Moc elektryczna

Ze względu na specyfikę pracy kuchni, kantyna musi dysponować odpowiednią mocą elektryczną, niezbędną do zasilania urządzeń gastronomicznych. Dokładna moc będzie zależeć od rodzaju i ilości sprzętu, jednak należy pamiętać o zachowaniu marginesu bezpieczeństwa.

 

Wygoda przede wszystkim

W kantynach często można spotkać klasyczne lub barowe stoły, które pozwalają na pomieszczenie przy nich większej liczby osób. Rozwiązanie to z pewnością zapewnia luźniejszą atmosferę podczas wypoczynku i spożywania posiłków.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - wygoda przede wszystkim

Realizując projekt wnętrz kantyny, postanowiliśmy jednak nieco odejść od spotykanych standardów. Nie ograniczając przy tym możliwości relaksu czy swobodnej konsumpcji.

Dlatego postawiliśmy na krzesła w pastelowych odcieniach zieleni oraz bieli. Proste, funkcjonalne, a także łączące w sobie dwa style: skandynawski i nowoczesny.

Warto zauważyć, że krzesło jest w bardzo dobry sposób przemyślane. Oparcie i siedzisko w jednym elemencie, bardzo dobrze dopasowują się do każdego ciała, a solidne nogi dadzą gwarancję stabilności. Z pewnością staną się one sprzymierzeńcem pracowników.

Dzięki wykonaniu z plastiku zapewniają niesamowitą lekkość i odporność. A gładkie wykończenie pozwala na szybsze i dokładniejsze czyszczenie.

Wybrane przez nas stoły natomiast stworzone zostały z myślą o prostocie. Biały kolor, prosta forma i ostre krawędzie idealnie pasują do nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza.

Z racji, że stoły głównie przeznaczone będą do spożywania posiłków własnych oraz tych przygotowywanych na miejscu, mają wysokość 75 cm i szerokość 80 × 120 cm. Takie wymiary stołów zapewniają ergonomię oraz wygodne użytkowanie.

Ponadto wykonane są z wysokiej jakości materiałów, tj. laminat, z filtrem UV, co zapobiega żółknięciu blatu oraz powstawaniu odbarwień, np. po gorącym napoju. Dlatego też stoły z pewnością posłużą pracownikom na lata.

Tworząc projekt wnętrz kantyny pracowniczej, zależało nam również na szykownym wystroju, dlatego grubość blatu wynosi ponad 4 cm. Sprawiło to, że stoły wyglądają na trwalsze, a do tego już same w sobie dekorują wnętrze.

Stoły i krzesła przypadną do gustu każdego miłośnika czystego piękna i form pozbawionych zbędnych zdobień. Oba wykończenia są matowe, dzięki czemu niedoskonałości powierzchni są mniej widoczne.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - wygoda i komfort

Kantyna dla pracowników przewiduje pomieszczenie min. 40 osób w jednym momencie. Dlatego też pod oknem postawiliśmy większość stołów w poprzek. Chcąc wykorzystać całą dostępną przestrzeń, ustawiliśmy dwa stoły wzdłuż ściany.

Pamiętaliśmy jednak o zachowaniu minimalnej odległości, tj. 80 cm od ściany oraz okien, co pozwoli pracownikom na swobodne wstawanie od stołu.

Na środku natomiast zostawiliśmy więcej wolnej przestrzeni, aby pracownicy mogli swobodnie mijać się na sali.

 

Ściany inaczej, czyli beton w połączeniu z cegłą

Ściany mogą być sceną dla wielu różnego rodzaju faktur, struktur oraz kolorów. Aczkolwiek to delikatna, niemal ascetyczna betonowa powierzchnia, idealne podkreśla atmosferę kantyny, a przy tym jest odporna na częste zabiegi porządkowe.

Surowa, industrialna, z ciekawą fakturą ściana potrafi wprowadzić do wnętrza loftowy klimat. A ledowy napis znajdujący się na niej przyciąga i skupia uwagę, dzięki swojej symbolicznej formie nie męczy i nie przytłacza.

W kantynie stylizowanej na loftową, na jednej ze ścian znalazła się również cegła, która wprowadza do pomieszczenia odpowiedni klimat. Pięknie załamuje światło, dając tym samym trójwymiarowy efekt.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - ściany inaczej, czyli beton w połączeniu z cegłą

Jednocześnie też sprawdza się od strony praktycznej. Jest solidna, trwała i odporna na czynniki mechaniczne. Ponadto w kreatywnym połączeniu z betonem przynosi spektakularny efekt.

Na cegle, która akcentuje część pomieszczenia, znalazły się okna w szerokiej białej ramie.  Nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale również sama rama pełni głównie funkcję urozmaicenia wnętrza.

Ponadto okna, na zewnątrz którego znalazły się ledowe taśmy, wprowadza dodatkowe oświetlenie, ale i nadaje nowoczesnego designu. Takie połączenie prezentuje się niebywale atrakcyjnie oraz bez wątpienia zwraca uwagę.

Dodatkowo w kantynie można zauważyć również strefę wydawania posiłków, która została urządzona w minimalistycznym stylu. Na ścianach oraz meblach znalazł się jedynie biały kolor.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło wprowadzić w pomieszczeniu ład i porządek, a odbijające się światło od białych ścian, pozwala uzyskać również efekt przestronności.

 

Nowoczesna oprawa w kantynie pracowniczej - lampy sufitowe i wiszące

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - nowoczesna oprawa

Spożywanie posiłków czy czas relaksu, to czynności, które nie wymagają ostrego światła jak np. praca przy biurku. Nie znaczy to jednak, że w pomieszczeniu może panować półmrok.

Z całą pewnością nie poczujemy się komfortowo, jeśli nie będziemy mogli swobodnie dostrzec tego, co znajduje się na naszym talerzu.

Oświetlenie w kantynie pracowniczej powinno być ciepłe i rozproszone. Z tego też względu zdecydowaliśmy się na oświetlenie w przezroczystych kloszach oraz oświetlenie skierowane ku dołowi.

Pierwszym z zastosowanych oświetleń są duże żarówki z czarnym matowym gniazdem i dopasowanym przewodem, które swobodnie zwisają w skupiskach nad stolikami.

Ciepła barwa światła wprowadza nastrój relaksu oraz uspokaja. Ponadto przy takiej barwie potrawy wyglądają na bardziej apetyczne.

Drugim wybranym przez nas oświetleniem są klasyczne lampy z kloszem o antracytowym kolorze, które nie tylko spełniają dedykowaną im funkcję, ale również tworzą ciekawą atmosferę o ciepłej i przytulnej barwie.

Gdy pozostają włączone, dają ciepłe światło, oświetlając stoły znajdujące się pod nimi. Natomiast gdy są wyłączone, lampy stają się rzeźbiarskim elementem podkreślającym przestrzeń.

Realizując projekt wnętrz kantyny pracowniczej, nie mogliśmy pominąć tak ważnego aspektu, jakim jest naturalne światło. Dlatego też wzięliśmy pod uwagę przeszkloną ścianę, która zwiększa nasłonecznienie pomieszczenia.

Niewątpliwie jest pięknym i niepowtarzalnym dodatkiem. Wprowadza niezwykły charakter i nowoczesny wygląd.

Natomiast przechodząc do strefy wydawania posiłków, możemy zauważyć szklane sufitowe lampy, które idealnie sprawdzają się w małych przestrzeniach. Ponadto świetnie odgrywają rolę oświetlenia uzupełniającego.

Zastosowanie białej barwy światła w tym miejscu zapewnia jasność oraz zwiększa koncentrację i produktywność.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - lampy wiszące

 

Beton na podłodze w miejscu spożywania posiłków - czemu nie!

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów każdej przestrzeni. Odgrywa ona zasadniczą rolę w tworzeniu komfortowego i estetycznego wyglądu wnętrza.

Wybór odpowiedniej nawierzchni, która będzie nie tylko trwała, ale również dopasowana do aranżacji, może być wyzwaniem.

Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się na betonowe płytki. Ich charakterystykę można zamknąć w trzech słowach - prostota, elegancja, minimalizm. Surowa forma czerpiąca z bogactwa natury przenosi w świat stylowej aranżacji.

Ponadto nawierzchnia spełnia wysokie standardy użytkowe, a zastosowanie jej we wszystkich strefach kantyny pracowniczej, tworzą spójną całość.

Aby urozmaicić trochę przestrzeń podłogową, zdecydowaliśmy się na ciemniejszą fugę, która dodaje kontrastu, a przy tym nie bardzo rzuca się w oczy.

Całość natomiast wykończyliśmy białymi listwami przypodłogowymi. Ich estetyczny wygląd wprowadza do pomieszczenia schludność oraz ekskluzywność.

 

Klimatyczne miejsce

Kantyny pracownicze stanowią użytek dla wszystkich pracowników. Priorytetem zatem jest zadbanie o komfort osób w niej przebywających.

Dlatego tworząc projekt wnętrz kantyny pracowniczej, zadbaliśmy, aby w pomieszczeniu było świeże powietrze oraz by pracownicy mieli czym odetchnąć wśród przygotowywanych i spożywanych potraw.

Mając to na uwadze, zdecydowaliśmy się na zamontowanie rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej, która wymienia zużyte powietrze na świeże.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - klimatyczne miejsce

Jedną z wielu zalet takiego rozwiązania jest możliwość zaprogramowania sposobu oraz intensywności wymiany powietrza. Dzięki temu w kantynie jednocześnie będzie panowała odpowiednia temperatura i zachowane zostanie czyste powietrze.

Istotne jest dostosowanie pomieszczenia do tego typu wentylacji. Należy wziąć pod uwagę, że szacht wentylacyjny biegnący przez całą wysokość budynku może zajmować znaczną powierzchnię, nawet około 1 m².

 

Natura w zamkniętym pomieszczeniu

Roślinność we wnętrzach to piękny sposób, aby dodać przytulności, odświeżyć powietrze i urozmaicić wystrój. Rośliny w pomieszczeniach zapewniają kolor, nadają wnętrzom żywy wygląd, a także wprowadzają naturalny element.

Wybór odpowiednich roślin do wnętrza może być trudnym zadaniem, lecz z pewnością jest to warte wysiłku. Dzięki roślinom w każdym pomieszczeniu można stworzyć atmosferę ciepła i relaksu.

Dlatego też wprowadziliśmy do wnętrza kantyny pracowniczej rośliny, które nie wymagają częstego podlewania. Na dodatek zwisające na metalowej konstrukcji między żarówkami wprowadzają miły akcent podczas spędzania czasu w kantynie.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej - natura w zamkniętym pomieszczeniu

 

 

Funkcjonalna kantyna pracownicza

Sporządzony w odpowiedni sposób projekt potrafi zapewnić funkcjonalność wszystkim pracownikom przedsiębiorstwa.

Projekt wnętrz kantyny pracowniczej musi przewidywać różne sposoby przygotowywania posiłków. W tym celu wydzieliliśmy specjalne miejsce z szafkami, automatem z jedzeniem oraz z kawą.

Dodatkowo dla osób, które będą spożywać własne posiłki, należy kantynę wyposażyć w strefę do podgrzania czy samodzielnego przygotowania jedzenia.

Ponadto na sali konsumpcyjnej znalazł się wózek kuchenny wydzielony stalowymi ściankami dekoracyjnymi. Pozwala na odłożenie tac z naczyniami w jednym miejscu, co z pewnością pozwoli na utrzymanie porządku na sali.

Każda z wydzielonych stref nie zaburza spójności całego pomieszczenia i w żaden sposób go nie szpeci, lecz dostarcza szereg udogodnień.

Jak widać, w projekcie kantyny pracowniczej wiele elementów należy wziąć pod uwagę, jednak efekt z nawiązką oddaje czas i poświęcone środki.

Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea