Projekt wnętrz hotelu dla psów w Wilanowie

Architekt wnętrz Warszawa projektowanie budynków
Studio architektoniczne architekt Warszawa

WYCEŃ PROJEKT

Studio architektoniczne Warszawa
25 października 2023

Świadectwo energetyczne budynku - co to jest, jak uzyskać i kto musi mieć

Świadectwo energetyczne budynku - co to jest, jak uzyskać i kto musi mieć

Sprzedajesz, wynajmujesz lub planujesz zakupić mieszkanie, lub dom? Musisz spełnić kolejny obowiązek - uzyskać świadectwo energetyczne lokalu, jego brak może kosztować Cię nawet 5000 zł. Jest to wymaganie wprowadzone przez rząd i obowiązuje od 28 kwietnia 2023 roku.

Czego dotyczy i czym jest świadectwo energetyczne?

Dowiedz się:

 

 

Czego dotyczy i czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne lokalu to dokument, który zawiera informacje dotyczące efektywności energetycznej danego budynku. Jest to nic innego jak ocena, która pokazuje, ile energii zużywa budynek i jakie jest jego porównanie względem innych budynków.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przy sprzedaży, wynajmie lub budowie nowego budynku, ponieważ pomaga właścicielom i użytkownikom domu podejmować świadome decyzje dotyczące oszczędzania energii i redukcji emisji CO2.

Dzięki temu dokumentowi można ocenić, jakie działania można podjąć w celu poprawy efektywności energetycznej budynku i oszczędności na rachunkach za energię. To ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonego i ekologicznego budownictwa.

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?

 

Jak długo ważne jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej ma określony termin ważności, który wynosi zazwyczaj 10 lat od jego sporządzenia. Po tym czasie konieczne jest przeprowadzenie aktualizacji, aby uwzględnić ewentualne zmiany w budynku i ocenić jego obecną efektywność energetyczną.

Ważność świadectwa ma na celu zapewnienie aktualności informacji oraz zachęcanie do regularnej oceny i poprawy efektywności energetycznej budynków.

 

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe?

Zgodnie z przepisami prawnymi świadectwo energetyczne jest obowiązkowe przy sprzedaży, wynajmie czy zakupie mieszkania lub domu. Co więcej, występuje obowiązek przekazania świadectwa energetycznego w przypadku zbywania nieruchomości.

Oznacza to, że przy każdym obrocie nieruchomością powinniśmy posiadać lub otrzymać takie świadectwo, poza nielicznie występującymi wyjątkami opisanymi poniżej.

 

Jakie budynki nie wymagają charakterystyki energetycznej?

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków określa regulacje w tym zakresie i zwalnia z posiadania charakterystyki energetycznej budynki:

 • o powierzchni mniejszej niż 50 m2,
 • rolnicze,
 • które przeznaczone są do użytkowania nie więcej niż 4 miesiące w ciągu roku,
 • objęte ochroną zabytków,
 • używane do działalności religijnej i jako miejsce kultu,
 • które nie są wyposażone w instalację energetyczną z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego.

Poza wyżej wymienionymi przypadkami każdy musi mieć świadectwo energetyczne!

 

Jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej?

W celu uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku należy skontaktować się z certyfikowanym energetykiem lub firmą specjalizującą się w wydawaniu dokumentu świadectwa.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Powinni oni przeprowadzić audyt energetyczny budynku, zbierając informacje dotyczące izolacji, instalacji grzewczych i chłodniczych, oświetlenia, wentylacji, a także innych czynników wpływających na zużycie energii.

Na podstawie zebranych danych zostanie wygenerowane świadectwo charakterystyki energetycznej, które będzie zawierało ocenę efektywności energetycznej budynku.

Oceny świadectwa charakterystyki energetycznej są przedstawiane w skali od A do G, gdzie A oznacza najbardziej energooszczędny budynek, a G - najmniej energooszczędny.

W jakiej formie można przekazać świadectwo energetyczne?

Im wyższa ocena, tym niższe są koszty eksploatacji budynku i mniejszy jest jego wpływ na środowisko.

 

W jakiej formie można przekazać świadectwo?

Zgodnie z informacją na rządowej stronie świadectwo charakterystyki energetycznej można przekazać za pośrednictwem dwóch form.

 

Jest to:

 • forma papierowa - osoba uprawniona musi podpisać dokument oraz centralny rejestr charakterystyki energetycznej musi opatrzyć go numerem,
 • forma elektroniczna - tak samo, jak w przypadku formy papierowej centralny rejestr charakterystyki energetycznej musi opatrzyć dokument numerem oraz musi on zostać podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

 

 

Jak wyrobić świadectwo energetyczne?

Aby wyrobić świadectwo energetyczne, musisz skontaktować się z certyfikowanym ekspertem ds. energetyki budynkowej. Ekspert przeprowadzi audyt energetyczny budynku, zbierze informacje i przeprowadzi obliczenia. Na tej podstawie zostanie sporządzone świadectwo energetyczne.

 

 

Jak wygląda i co zawiera świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne jest oficjalnym, kilku stronicowym dokumentem, który przedstawia informacje dotyczące efektywności energetycznej budynku. Zazwyczaj ma ono formę dokumentu papierowego lub elektronicznego.

Jak wyrobić świadectwo energetyczne?

Na świadectwie znajdują się informacje takie jak: charakterystyka budynku, zużycie energii, ocena efektywności energetycznej, zalecenia dotyczące poprawy efektywności oraz informacje o emitowanych przez budynek gazach cieplarnianych.

Podczas oceny charakterystyki energetycznej budynku brane są pod uwagę różne wskaźniki, takie jak:

 

 • roczne zapotrzebowanie na energię użytkową (EU),
 • roczne zapotrzebowanie na energię końcową (EK),
 • roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP),
 • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię.

 

Świadectwo energetyczne jest ważnym dokumentem, które pomaga w ocenie i porównaniu efektywności energetycznej różnych budynków.

 

 

Co zrobić, gdy nie ma dokumentacji budynku?

Wiele właścicieli budynków, szczególnie starych lub nabytych z drugiej ręki może nie posiadać dokumentu świadectwa energetycznego. Co należy zrobić w takie sytuacji?

Możesz skontaktować się z certyfikowanym ekspertem ds. energetyki budynkowej, chcąc przeprowadzić inwentaryzację w celu uzyskania dokładnych danych budynku, jego konstrukcji oraz wyposażenia.

Ekspert przeprowadzi badania i pomiary w celu zebrania niezbędnych informacji do sporządzenia świadectwa energetycznego. To pomoże określić efektywność energetyczną budynku, nawet bez dokumentacji.

Należy jednak mieć świadomość, że przeprowadzanie dodatkowej inwentaryzacji budynku jest osobnym zleceniem, a co za tym idzie - płatnym dodatkowo.

Taką inwentaryzację możesz wykonać w naszym biurze architektonicznym. Skontaktuj się z nami i wyślemy wycenę.

 

 

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Koszt świadectwa energetycznego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość i rodzaj budynku, oraz konkretne usługi, które są wliczone w cenę.

W większych miastach, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław kwoty wynoszą 700 - 1000 zł. Natomiast w mniejszych miastach i miejscowościach koszt jest ten nieco niższy, a ceny wahają się pomiędzy 500 a 700 zł.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

 

 

Jaka jest kara za brak świadectwa energetycznego?

Brak świadectwa energetycznego może być poważnym naruszeniem przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków. Co więcej, bez świadectwa charakterystyki energetycznej nie sprzedasz ani nie wynajmiesz mieszkania.

Świadectwo energetyczne - Jaka jest kara za brak świadectwa energetycznego?

Zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2023 r. o efektywności energetycznej budynków, osoby, które nie posiadają ważnego świadectwa energetycznego, mogą być ukarane grzywną w wysokości do 5 000 złotych.

Każda taka sprawa jest analizowana indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.

 

Zobacz nasze projekty

Polityka prywatności

ZAUFALI NAM

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

kontakt@studiolinea.pl

+48 512 082 740

ADRES

Al. M. J. Piłsudskiego 4d/3,

05-077 Warszawa

SOCIAL MEDIA

Studio architektoniczne Warszawa architekt projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz
Studio architektoniczne Warszawa projektowanie wnętrz budynków

© Copyright 2023 by Studio Linea